Cenevre Görüşmeleri 29 Ocak'ta başlıyor

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, bugün başlaması planlanan görüşmelerin katılımcılar konusundaki anlaşmazlık sebebiyle ertelendiğini açıkladı ve "Davetiyeleri bugün göndermeye başlayacağım. Cenevre toplantısı 29 Ocak'ta yapılacak" dedi.

25 Ocak 2016 Pazartesi, 16:31
Abone Ol google-news

Cenevre'deki BM ofisinde bir basın toplantısı düzenleyen de Mistura, bugün başlaması planlanan ancak katılacak tarafların netleştirilememesi nedeniyle ertelenen Cenevre-3'ün 29 Ocak'ta başlayabileceğini söyledi.

"Görüşme davetiyelerini yarın göndereceğim" diyen BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, "Amaç, mümkün olduğunca esnek olmak" ifadelerini kullandı.

'SURİYE GÖRÜŞMELERİ ALTI AY SÜREBİLİR'

De Mistura ayrıca, taraflar arasındaki müzakerelerin altı ay sürmesini beklediklerini kaydedip, görüşmelerin ilk ayağının da 2 ila 3 hafta arasında devam edebileceğinin altını çizdi.

Tarafların, başlangıçta, doğrudan görüşmeyeceğine de dikkat çeken de Mistura, önceliklerinin geniş çaplı ateşkesin sağlanması, IŞİD tehdidinin sonlandırılması ve insani yardım için koridorların oluşturulması olduğunu belirtti.