Cenevre'de Suriye toplantısı: Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanları uzlaştı

Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanları Cenevre'de bir araya geldi. Bakanlar adına açıklama, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından okundu. Lavrov, 3 ülkenin dışişleri bakanlarının Suriye Anayasa Komisyonu konusunda uzlaştığını ve komisyonun 2019'un başında toplanacağını açıkladı.

18 Aralık 2018 Salı, 18:13
Abone Ol google-news

Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanları, Suriye krizine siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde Anayasa Komitesi kurulması konusunu ele almak için Cenevre'de buluştu. Anayasa Komitesi kurulmasını görüşmek için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre ofisinde bir araya geldi.

<haber-dikey:1174433>

SONUÇ BİLDİRİSİ

İsviçre'nin Cenevre kentinde, Birleşmiş Milletler (BM) ofisinde yapılan garantörler toplantısının sona ermesinin ardından, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, sonuç bildirisini okudu.

Bildiride, garantör ülke bakanlarının Suriyeli taraflarla istişarelerinden çıkan olumlu sonuçları sundukları ifade edildi.

Bildiride, bakanların anayasa komitesinin çalışmasına başlamasını kolaylaştırmak konusundaki kararlılıklarını yineledikleri kaydedilirken, aynı zamanda Suriyeli taraflar ve BM Suriye Özel Temsilcisi ile istişare içinde, komitenin sürdürülebilir ve elverişli şekilde işleyebilmesi için genel ve yol gösterici ilkelerinin de detaylandırılacağı belirtildi.

ANAYASA KOMİYONU 2019'UN BAŞINDA TOPLANACAK

"Anayasa komitesinin çalışması, Suriye halkının mümkün olan en geniş desteği verebilmesi için üyelerinin genel anlaşmaya varmasını hedefleyen bir yapıcı angajman ve uzlaşıyla yönetilmelidir." ifadesine yer verilen bildiride, komitenin ilk toplantısını gelecek yılın ilk ayında Cenevre'de yapmak için çaba gösterme konusunda mutabık kalındığı vurgulandı.

Bildiride, tarafların bu adımların, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde, uygulanabilir, kalıcı, Suriyeli tarafların yönettiği ve sahibi olduğu, BM'nin kolaylaştırdığı siyasi sürece ön ayak olacağına inandığının altı çizildi.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Görüşme sonrası basın mensuplarına konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Anayasa komisyonunu kurulması ile ilgili esasen önemli katkılar da sağladık. BM tabi ki aday gösterilen isimlerle ilgili çalışmaları yapacak. Önemli bir aşamaya geldik. Bugün isimlerin dışında özellikle anayasa komisyonun usul kurallarını da görüştük. Yavaş yavaş sona doğru gidiyoruz. Çabalarımızı daha da yoğunlaştırarak komisyonunu kurulmasını kararını BM ile beraber vereceğiz. Komisyonunu ilk toplantısını da önümüzdeki yılın ilk aylarında mümkünse ilk ayında yapmasını öngörüyoruz. Bugünkü toplantı Suriye'de siyasi bir çözüm için ne kadar önemli olduğunu; Astana sürecinin somut neticeler getirmeye başladığının da bir göstergesidir" dedi.

MİSTURA AÇIKLAMA YAPTI

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'de anayasa komitesinin kurulmasına yönelik taraflarların yoğun istişarelerde bulunmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, "Üç bakan bana anayasa komitesi ile ilgili önemli bir ortak veri sundu." dedi.

"Gidecek ekstra bir mil olduğuna inanıyorum." ifadesini kullanan Mistura, güvenilir, dengeli ve kapsayıcı bir komitenin kurulmasını amaçladıklarını dile getirdi.

New York'ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'i Cenevre'deki toplantıya ilişkin bilgilendireceğini aktaran Mistura, 20 Aralık'ta da BM Güvenlik Konseyine sunum yapacağını belirtti.

LAVROV: VERİMLİ BİR TOPLANTIYDI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "BM özel temsilcisi, Türkiye ve İran Dışişleri Bakanları ile çok verimli bir toplantı yaptık" dedi.

Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanları, İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) ofisinde Suriye krizine siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde bir araya geldi.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Anayasa Komitesi çalışmasının siyasi sürecin başlangıcına katkıda bulunacağını belirterek, garantör ülkeler ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile çok verimli bir toplantı yaptıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanlarının toplantısında ortak açıklama Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, tarafından okundu. Lavrov, 3 ülkenin Dışişleri Bakanlarının Suriye Anayasa Komitesi konusunda anlaşmaya vardığını ve komitenin 2019'un başında toplanacağını açıkladı.

'PEDERSEN, 7 OCAKTA GÖREVE BAŞLAYACAK'

Görevinden ayrılacağını daha önce açıklayan Mistura, yerine gelecek Geir Pedersen'in 7 Ocak'ta göreve başlayacağını belirterek, "Benim görüşüme göre mükemmel biri. Öyle inanıyorum ki bizim 4 yılda yapmaya çalıştıklarımızı ve yaptıklarımızı daha da ileri taşıyacak." değerlendirmesinde bulundu.

Mistura, BM Cenevre Ofisi'ndeki son basın toplantısında kendisini 4 yıllık görevi boyunca takip eden gazetecilere teşekkür etti.

<haber-yatay:1160175,1123934,1085914,1172873>