CHP’li Aytuğ Atıcı, ‘direnişin’ kitabını yazdı

OHAL sürecinde 2 yıl sakal uzatma eylemi yapan CHP’li Aytuğ Atıcı, yaşanan süreci ve eylemini kaleme alarak “Sakal Bir Direniş Sembolü” kitabını yazdı. FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu darbe bize Allah’ın bir lütfudur” dediğini anımsatan Atıcı, “Bu işin temel noktası budur. O zaman kimse anlamadı ne demek istediğini. Gördük ki darbeyi bahane ederek OHAL ile bütün diktatöryal heveslerini aldılar ve hala bunu kullanıyorlar. AKP’nin hoşuna giden kanunlaştırdığı yetkiler ve uygulamalar hala hayatımızda” dedi.

29 Mart 2021 Pazartesi, 04:00
CHP’li Aytuğ Atıcı, ‘direnişin’ kitabını yazdı
Abone Ol google-news

Eski CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın Olağanüstü Hal (OHAL) sürecini protesto etmek için uzattığı sakalını ve eylemini konu alan “Sakal, Bir Direniş Sembolü” kitabı Sarmal Kitabevi’nden çıktı. 

“Demokrasi için mücadele edip, direnenlere” atfettiği kitabı için bir araya geldiğimiz Atıcı, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimini izleyen günlerde ilan edilen OHAL’in Türkiye’de yarattığı etkileri anlatırken, parlamento tarihinin en uzun protestosu olan sakal eyleminin uluslararası boyutta ses getirdiğini söyledi. Darbenin 24 saat içinde kontrol altına alındığını anımsatan Atıcı, “Darbe girişiminin ardından 2-3 gün içinde OHAL ilan edileceği kulislerde konuşulmaya başlandı. Bizde darbenin arkasından hangi tarikat ve grupların olduğunu devletin bildiğini bunları ayıklamanın zor olmadığını söyledik. ‘Biz OHAL ile 3 ayda hızlıca bu işi bitireceğiz’ denildi. Ama darbeden 5 gün sonra sivil darbe ortaya çıktı. Bende 20 Temmuz 2016 yılında protesto amaçlı sakal bıraktım”dedi. 

AKP’nin 3 aylığına kullanmak istediği OHAL sürecinin devam ettiğini kaydedenz Aytuğ Atıcı, “2016 yılında ilan ettikleri OHAL’i 2018 yılında seçim vaadi olarak kaldırdılar. Ancak uygulama o kadar hoşlarına gitti ki bu seferde günümüze kadar OHAL’i sürekli kılacak düzenlemeler yapıldı. Valilikler OHAL’den kalan yetkileri hala kullanılıyor. AKP’nin hoşuna giden ve kanunlaştırdığı yetkilerle, uygulamalar hala hayatımızda” diye konuştu. 

‘SIRTINI OHAL’E YASLAYAN ZİHNİYET’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın darbeye yönelik “Bu darbe bize Allah’ın bir lütfudur” dediğini anımsatan Atıcı, “Bu işin temel noktası budur. O zaman kimse anlamadı ne demek istediğini. Gördük ki darbeyi bahane ederek OHAL ile bütün diktatöryal heveslerini aldılar ve hala bunu kullanıyorlar. Anayasaya göre OHAL ilan edilebilir. Ama kontrol altına alınan bir darbe için OHAL’i bu kadar uzun süreli kullanılması ne kadar doğruydu?” ifadelerini kullandı. 

OHAL sürecinde çıkarılan bütün kanunların FETÖ ile mücadele konusunda olması gerektiğini kaydeden Aytuğ Atıcı, “OHAL kararnamesi ile kış lastiği uygulamasını getirdiler. Televizyondaki evlilik programlarını kaldırırken, üniversitelerdeki rektör seçimlerini iptal ettiler. OHAL’in verdiği yetki ile Kanun Hükmünde Kararname çıkararak bunları uygulamaya soktular. Anayasaya aykırı olarak böyle birçok kanun çıkarıldı. Karşımızdaki zihniyet darbe sonrası sırtını OHAL’e yaslayan bir zihniyet. OHAL nedeniyle kar edeceğini düşünen insanlar da buna karşı çıkmalıydı. Demokrasinin yanında olmak zorundayız. OHAL pek çok insanı perişan etti. FETÖ karşıtı insanlar bile işlerinden ihraç edildi. İşinden ihraç edilen ve suçsuzluğu kanıtlanan birçok kişi hala işlerine iade edilmiş değil” dedi. 

‘DEMOKRASİ MÜZESİNE ARMAĞAN EDECEĞİM’

Sakalını sakladığını söyleyen Atıcı, “Sakalımı OHAL kaldırıldığı gün özel bir teknikle kestirdim. Bir gün demokrasi müzesi kurulursa eğer demokrasi adına uzattığım sakalımı oraya armağan etmek ve orada sergilemek istiyorum. Bu kitabı tamamen OHAL’in yarattığı yıkım üzerine yazabilirdim. Ama ben kitabın bir kısmında bunları verirken bir kısmını da protesto aracım sakalıma ayırdım. Benim eylemim 7 gün 24 saat, gittiğim her yerde üzerimde yaşıyordu. Sosyal medyada beni tiye alan paylaşımlardan tutun da beni benzettikleri isimlere kadar kitabımda yer verdim. Sakalımın uluslararası boyut kazandığını alfabesini, dilini bilmediğim birçok ülkenin basınında görünce anladım. OHAL döneminde yaşadıklarımız unutulmamalı. Unutturmamalıyız” ifadelerini kullandı.