CHP'li Girgin: Hükümeti ikna edemedik

Bozburun Mahallesi’nde yurttaşlarla bir araya gelen CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, pandemi döneminde belediye gelirlerinin azaldığına dikkat çekerek “Hükümeti destek vermeye ikna edemedik” dedi.

04 Eylül 2020 Cuma, 13:09
CHP'li Girgin: Hükümeti ikna edemedik
Abone Ol google-news

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ile birlikte Bozburun Mahallesi’nde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, özellikle pandemi döneminde geliri azalan belediyelere daha fazla kaynak ayrılması gerektiğini söyledi. Girgin, ayrıca turizm bölgesi belediyelerinin de yaz aylarında desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

BELEDİYE GELİRLERİ AZALDI

Muğla’nın kış nüfusunun 1 milyon olduğunu ancak yaz nüfusunun 5 milyonu bulduğunu söyleyen Girgin, “Belediyeler kış nüfusuna göre İller Bankası’ndan katkı alıyor. Ama diyorlar ki 'yazın ben 5 milyona göre destek alayım, bu 5 milyona hizmet edebileyim'. Hele ki bu dönem pandemiden dolayı belediyelerimizin İller Bankası payı azaldı, vergi gelirleri azaldı, kira gelirleri azaldı. Ama buna rağmen belediyelerimizde hizmet yapmak için bir gayret var. Tüm başkanlarımız büyük bir gayretle hizmet etmeye çalışıyor” dedi.

DESTEK VERİLMESİ GEREKLİ

“Ancak merkezi iktidarı İller Bankası’ndan gelen payın arttırılması noktasında ikna edemedik” diyen Girgin, “Plan Bütçe Komisyonu’nda bakana da söyledim. 2019 yılı mart ayında geliri ile 2020 yılı mart ayı geliri arasındaki farkı merkezi hükümetin tamamlaması teklifini sundum ki belediyelerin bir önceki yıldan kalan yatırımları devam edebilsin, giderlerinde zorluk çıkmasın. Bunu kabul ettiremedik maalesef” ifadesini kullandı.

HİZMET İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Tüm olumsuzluklara rağmen en iyi hizmeti verme gayretinde olduklarını söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ise “Gelirlerimiz büyük oranda azaldı. Buna rağmen ilçemize en iyi hizmeti vermenin gayreti içindeyiz. Bir yandan toplum sağlığını korumak için çaba gösterirken öte yandan hizmetlerin devamını sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.