CHP'li Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklandı

CHP'li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz, "FETÖ üyeliği" iddiasıyla tutuklandı. Karara ilişkin açıklama yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, "Tutuklama kararı demokrasiye darbe vurulması demektir. Bu olaydan siyasi bir manevrayla kendilerine hareket alanı yaratmak isteyenlere bu fırsatı vermeyeceğiz. Belediye Başkanımızın yanınayız, hukuki sürecin takipçisiyiz. Tutuklama kararına en kısa zamanda itiraz edeceğiz." dedi.

16 Aralık 2019 Pazartesi, 23:54
Abone Ol google-news

Urla ilçesi Belediye Başkanı CHP'li İbrahim Burak Oğuz pazartesi günü sabah saatlerinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na çağrıldı. Oğuz, avukatıyla birlikte savcılığa giderek ifade verdi. Savcılık Oğuz’u, "Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması FETÖ/PDY üyesi olduğu"na dair hakında delil bulunduğu gerekçesiyle tutuklama istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti. Sulh ceza hakimliğinde yapılan sorgu sonrasında Oğuz'un "silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan" tutuklanmasına karar verildi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN VEKİLLERE TALİMAT

Tutuklama kararının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bütçe görüşmeleri için TBMM'de bulunan İzmir milletvekillerine kente dönme talimatı verdi. CHP İzmir İl Başkanlığında, partinin il ilçe yöneticileri, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanlarının katılımıyla toplantı yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yurt dışında olduğu için toplantıya katılamadı. Toplantının ardından CHP İzmir İl Başkanı basın mensuplarına açıklama yaptı.

"DEMOKRASİYE DARBE"

Dosyada kısıtlama kararı olduğu için soruşturmaya ilişkin bilgi vermeyen Yücel, "Hukuki süreç devam ediyor. Anayasamızın 38’inci maddesine göre suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamaz. Tutuksuz yargılanma asıldır. Burak Oğuz, 31 Mart seçimlerinde yüzde 67 gibi rekor bir oyla seçilmiştir. Halkın seçtiği, kamu görevi ifa eden bir kişinin savcılık makamınca ifadeye davet edilip kendi avukatıyla gidip ifadesini vermesinden sonra tutuklanması hukuku ve vicdanları yaralamıştır." dedi.Tutuklama kararı verilebilmesi için kuvvetli suç şüphesi, kaçma şüphesi ve delilleri karartma şüphesi olması gerektiğini vurgulayan Yücel, "Burada bu koşulların hiçbiri mevcut değil. Seçilmiş bir belediye başkanı hakkında yürütülen bir soruşturma var. Savcılığın ifade çağrısı var, belediye başkanımız kendi avukatıyla savcılığa gidip ifade veriyor. Ancak bu şekilde verilen bu tutuklama kararı demokrasiye darbe vurulması demektir. CHP geçmişte birlikte yol yürüyüp sonradan çıkarları çatışınca yollarını ayıranlar gibi değil, geçmişte ve bugün FETÖ’nün karşısında olan, FETÖ ile mücadele eden bir siyasi partidir. Bu olaydan siyasi bir manevrayla kendilerine hareket alanı yaratmak isteyenlere bu fırsatı vermeyeceğiz. Belediye Başkanımızın yanınayız, hukuki sürecin takipçisiyiz. Tutuklama kararına en kısa zamanda itiraz edeceğiz. Başkanımızın en kısa zamanda bu davadan aklanacağına inanıyoruz." açıklamasında bulundu.

OĞUZ'UN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Urla Belediye Başkanı CHP'li İbrahim Burak Oğuz'un, nöbetçi mahkemede verdiği ifadesi ortaya çıktı. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Oğuz'a, öncelikle yaptığı telefon görüşmeleri soruldu.

Örgütün mahrem imamlarıyla telefon bağlantısı kurduğu suçlamasına karşılık Oğuz'un, "Belediye başkanlığı görevinden önce mali müşavir olarak görev yapmaktaydım. Görevim nedeniyle telefonumda yaklaşık 9 bin kişi kayıtlıdır. Mahrem imam olduğu iddia edilen kişilerle mali müşavirlik işim nedeniyle görüşmüş olabilirim ama hatırlamıyorum. Telefonumda bu kadar fazla kişinin kayıtlı olması ise tamamen işim gereğidir. Kiminle hangi tarihte konuştuğumu hatırlamıyorum" dediği öğrenildi.

Oğuz'a, yurt dışı gezileri de soruldu. Özellikle Güney Afrika'ya yapılan gezinin sorulduğu Oğuz, "Güney Afrika gezisine İzmirli başkanlar katıldı. Ben özellikle gitmedim" dedi.

Ayrıca örgütün en çok okulunun bulunduğu Rusya'ya bağlı Başkurdistan Özerk Bölgesi'ne yaptığı gezi de Oğuz'a soruldu. Oğuz, ziyaretin Uluslararası İş Birliği Forumu'na katılmak için gerçekleştirdiğini ve herhangi bir örgüte ait okula ziyarette bulunmadığını söylediği öğrenildi.

'BİZE GÖRE SUÇ UNSURU OLUŞMAMIŞTIR'

Öte yandan, Oğuz'un Avukatı Umut Köroğlu, karara 7 gün içinde itiraz edeceklerini belirterek, "Bize göre 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçunun unsurları oluşmamıştır. Yargıtay'ın verdiği kararlar bellidir. Bu kararlara göre, suç unsurunun oluşması için Pensilvanya ziyareti, örgüte ait bankaya para yatırma, örgütün medya kuruluşlarına üye olmak, ByLock kullanmak, sosyal medyada örgütü övücü paylaşımlar yapmak. Müvekkilimizde bunların hiçbiri yok. 17-25 Aralık öncesi yapılan görüşmeler veya bu görüşmelerin kiminle yapıldığı hatırlanmayabilir. Bu bir suç unsuru değildir. Şu anda bir bilgi kirliliği var. Bize soruşturma açısından bazı sorular soruldu. Bunlar da soruşturma aşamasında sorulması gereken sorular. Bu sorular sorulduğu için müvekkilim suçlu olarak kabul edilemez. 7 gün içinde tutukluluk kararına itiraz edeceğiz" dedi.

BURAK OĞUZ'DAN AÇIKLAMA

Oğuz, cezaevine gönderilmeden önce Facebook hesabından ailesiyle çekilen bir fotoğrafı “Bu yola çıkarken “Kendimi ve Ailemi sizlere emanet ediyorum” demiştim. Ailem önce Allah’a sonra sizlere emanet. Vatanım, Bayrağım, Cumhuriyetim ve Mustafa Kemal Atatürk hepimize emanet. Biraz beni özleyeceksiniz ama ben sizleri çok özleyeceğim. Kalın sağlıcakla…” notuyla paylaştı.

BURAK OĞUZ KİMDİR?

Dokuz Eylül Üniversitesi, İİBF Maliye Bölümü'nden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Maliye Ana Bilim Dalı'nda, “Serbest Bölgelerin Mali Yapısı” üzerine uzmanlık tezini yazarak Yüksek Lisans derecesi aldı. Halen doktora çalışmasını tez aşamasında sürdürüyor. İş hayatına, ağırlıklı olarak uluslararası sermayeli şirketlerin vergi, muhasebe ve finans bölümlerinde çalışarak başlayan Burak Oğuz, 2003 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını aldı. Kendi şirketinde çalışma hayatına devam eden Burak Oğuz aynı zamanda Kamu Gözetimi Kurumu’ndan Bağımsız Denetçi unvanına sahiptir.