"Çiğ süt fiyatı 1 TL olmalı"

Bağımsız Süt Platformu, Eylül ayı sonunda Biga'da yapılacak süt ihalelerinde rekabetçi bir ortam sağlandığı taktirde çiğ süt fiyatının 1 TL'ye çıkacağını kaydetti.

13 Eylül 2010 Pazartesi, 09:32
Abone Ol google-news

Bağımsız Süt Platformu'ndan yapılan yazılı açıklamada, çiğ süt fiyatının 1 TL olması gerektiği vurgulanarak, "Hükümetin başarısız politikaları yüzünden hayvan varlığı azalmıştır. 2008-2009 yılında süt fiyatları 40-50 kuruşlarda sürünürken hayvanlarımızı kestirmek zorunda kaldık. Süt fiyatları 40-50 kuruşlarda sürünürken sesini çıkartmayan hükümet ve sanayiciler şimdi 'yandım allah' demektedir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Platform olarak "Süt olmayınca et olmaz" dediklerini anımsatılarak, ramazan ayının ardından hükümet tarihinin en büyük hayvan ithalatlarından birinin yapılacağı kaydedildi. Eylül ayı sonunda yapılacak süt ihalelerinde rekabetçi bir ortam sağlanırsa, çiğ süt fiyatlarının 1 TL olmasının beklendiği belirtilen açıklamada, şuanda Trakya'da, Marmara'da, İç Anadolu'da 80 kuruşa, 95 kuruşa süt veren bölgelerin mevcut olduğu kaydedildi. Açıklamada, "Süt üretiminin merkezi olan Biga-Gönen bölgesinde 73 kuruş olan süt fiyatı tartışmalıdır. Süt ve et üretiminin sürdürülebilirliği ve dışa bağımlı olmamızın önüne geçecek en önemli unsur dengeli ve kar edilebilir çiğ süt fiyatlarıdır" denildi.

Açıklamada, yanlış politikalar ile Türkiye'deki hayvancılığın iflas ettiği belirtilerek, bu nedenle de et fiyatlarının yükseldiği kaydedildi. Açıklamada, et fiyatlarının dengelenmesi isteniyorsa süt fiyatlarının kar edilebilir olması gerektiği kaydedilerek, "72.5 kuruş olan çiğ süt fiyatları, haziran ayı sonunda Biga da yapılan göstermelik ihale ile 73.5 kuruş yapılmıştır. Biga'da 73.5 kuruş yapılan süt fiyatı 1 kuruş zamlanmıştır. Bu göstermeliktir. Zam yaptık mı yaptık demek içindir" denildi. Bugün, şuan 1 litre çiğ inek sütünün en az 1 TL olması gerektiği vurgulanan açıklamada, bunun önünde ki en büyük engelin Biga'da organize olmuş göstermelik ihale aktörleri olduğu öne sürüldü. Biga'da ki göstermelik ihaleye Türkiye'nin en büyük süt sanayicilerinin katıldığı belirtilen açıklamada, "Bu sözde ihale de sanayicilerin süt fiyatını arttırdığı pek görülmemiştir. Çünkü, ihale zamanında verilecek fiyat önceden anlaşarak belirlenmektedir. Bu yüzden Biga süt ihalelerine rekabet kurulundan temsilciler katılmalıdır" ifadesi kullanıldı.


Sütünüz altın değerinde

Açıklamada, üreticilere seslenerek, "hangi köyde hangi kasabada olursanız olun, sütünüz altın gibi değerlidir. Yıllarca zararına süt verdiniz ve en sonunda yüz binlerce hayvanınızı zorunlu olarak kestirdiniz. Şimdi ise bunun faturasını memleket ödüyor. Hayvan varlığımız azaldığı için, süt ve et üretiminde dışa bağımlı hale gelmek üzereyiz. Süt ve et üretiminde dışa bağımlı olmamak için çiğ süt fiyatları kar edilebilir seviyede olmalıdır" denildi.