Çipras uzatma istedi

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kurtarma programına 'kısa bir süre' uzatma talep edildiğini açıkladı.

30 Haziran 2015 Salı, 18:48
Abone Ol google-news

Euro bölgesi maliye bakanlarının oluşturduğu Eurogroup'un başkanı Jeroen Dijsselbloem, Hollandalı yayın kuruluşu RTL'de yayımlanan haftalık söyleşisini son anda iptal etti. Öte yandan Avrupa Birliği Maliye Bakanları Yunanistan'ı görüşmek için telekonferans yöntemiyle toplantı yapıyor.

Dijsselbloem ile söyleşiyi yapan RTL sunucusu Frits Wester, aynı zamanda Hollanda maliye bakanı olan Dijsselbloem'in makamından telefonla arandığını ve bakanın "acil bir mecburiyet" nedeniyle programa katılamayacağının ifade edildiğini söyledi.

Dijsselbloem, Yunanistan ile müzakerelerde euro bölgesi maliye bakanlarını temsil ediyor.

ÇİPRAS: UZATMA İSTEDİ 

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın makamı, hükümetin iki yıllık yeni bir mali yardım ve buna paralel olarak borçların yeniden yapılandırılması için kreditörlere yeni bir teklifte bulunulduğunu açıkladı.

Reuters'ın eline geçen belgeye göre, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Eurogroup'a kurtarma programının kısa bir süre için uzatılmasını teklif etti.

YANIT HENÜZ BELLİ DEĞİL

Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan borçlarında temerrüte düşmesinden sadece birkaç saat önce yapılan teklife kreditörlerin ne cevap vereceği henüz belli değil.

Açıklamada, "Yunanistan hükümeti bugün finansal ihtiyaçlarını karşılamak ve paralelinde borçların yeniden yapılandırılmak için ESM (Avrupa İstikrar Fonu) ile iki yıllık bir anlaşma teklifinde bulundu. Yunanistan pazarlık masasında bulunmaya devam etmektedir" denildi.

Açıklamada Atina'nın "euro bölgesinde kalmak için makul bir çözüm" aramaya her zaman devam edeceği belirtildi.