Çocukların kaybolmasına ''elektronik'' önlem

Ebeveynlerin en büyük korkularından biri olan çocuklarının kaybolmasını teknolojik ürünler engelleyebiliyor.

29 Aralık 2012 Cumartesi, 09:41
Abone Ol google-news

Derlenen bilgilere göre, temel olarak ''çocuk bulucular/takip ediciler'', donanım ve yazılım ürünleri olarak ikiye ayrılıyor.

Bunlardan donanım temelli ürünler genellikle kablosuz alıcı-verici mantığıyla çalışırken, yazılım temelli ürünler ise mobil cihazlara yüklenerek kullanılıyor.

Donanım temelli ürünler

Bu gruptaki ürünler, çocukların ayakkabısına veya üzerindeki giysiye takılıyor. Genellikle küçük bir ayı gibi oyuncak şeklinde olan bu cihaz, açıldığı andan itibaren ebeveynin elindeki aygıt ile kablosuz olarak sürekli haberleşiyor.

Alışveriş merkezi, oyun alanı veya kalabalık bir ortamda çocuk, belirlenen mesafeden daha fazla uzağa giderse ebeveynin elindeki aygıt alarm vermeye başlıyor. Ebeveyn alarmı duyduktan sonra çocuğuyla göz teması sağlayamazsa aygıttaki düğmeye basarak, çocuğun üzerindeki cihazdan güçlü ses çıkarması sağlanıyor ve böylece yerini tespit edebiliyor.

Yazılım temelli ürünler


Lokasyon bazlı çalışan yazılım temelli ürünler, ''çocuk parkına gitme yaşını geçmiş'' nispeten büyük çocuklar için kullanılıyor.

Bunun için hem ebeveynin hem de çocuğun mobil cihazına bir uygulama indiriliyor, ya da yazılım yüklü cihaz çantaya veya buna benzer bir yere yerleştiriliyor.

Çocuğun telefonundaki yazılım, ''gizli modda'' çalışarak belirlenen aralıklarla o an bulunduğu yeri ya da coğrafi koordinatları ebeveynin cihazına gönderiyor.

Bu tür yazılım temelli ürünler aynı zamanda çocukların yaptığı görüşmeleri, mesajlaşmaları, girdiği internet siteleri ve buna benzer bilgileri de toplayabiliyor.