Çorum Belediyesi'nde 'araç kiralama ihalesi, ilansız yapıldı' iddiası

CHP Çorum Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, AKP'li Çorum Belediyesi’nin sadece 2 aylık süre için araç kiralama ihalesine çıkmasını eleştirerek, adrese teslim ihale yaptığını ileri sürdü.

28 Ocak 2020 Salı, 17:35
Çorum Belediyesi'nde 'araç kiralama ihalesi, ilansız yapıldı' iddiası
Abone Ol google-news

CHP'li Tuncay Yılmaz, yaptığı açıklamada söz konusu araç ihalesinin afet dönemleri için tanınan 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun, 21-b maddesine dayanılarak “ilansız pazarlık usulü” ile yapıldığına dikkat çekerek, “Bu usul ile ihale verilmesi kanuna uygun değildir ve şaibelere açıktır” diye konuştu. 

Tuncay Yılmaz, Çorum Belediyesi yönetimine sorduğu sorularda şu ifadeleri kullandı: 

“Hangi tarihte biteceği belli olan araç kiralama ihalesine iki aylık bir süre için neden çıkılmıştır? Bu ihale neden 21-b pazarlık usulü ile yapılmaktadır? Geçmişte gündeme getirdiğimiz aynı firmaya iki aylık bir süre için neden adrese teslim ihale yapılmaktadır?” dedi.  Tuncay Yılmaz, Belediyenin bazı araç ihalelerinin iptal edilerek yeniden yapılmak üzere hazırlık yapıldığı, bu ihalelerde bazı şaibeli usulsüzlükler çıktığı için iptal edildiği iddialarının kamuoyunda yer aldığını savunarak, “Bu iddialar doğru mudur, iptal edilecek olan araç ihalesi hangisidir. Uzun süreli araç ihalesinin yaklaşık 15 milyon maliyetinin olduğu doğru mudur?”