Cumhuriyet sordu, Infantino yanıtladı

İstanbul'da düzenlenen FIFA Futbol Zirvesi'nde FIFA Başkanı Gianni Infantino açıklamalarda bulundu.

15 Şubat 2019 Cuma, 17:39
Cumhuriyet sordu, Infantino yanıtladı
Abone Ol google-news

FIFA Başkanı Gianni Infantino, Cumhuriyet Gazetesi muhabiri arkadaşımız Canberk Adsalan'ın, Demirören ve bahis ihalesiyle alakalı sorduğu soruya şu cevabı verdi: “Bundan haberdar değildim Türkiye’ye gelmeden önce ama duydum. Ayrıntılarına vakıf değilim. Çok hoşuma gitmiyor böyle şeyler. Herhalde eski bir hukukçu olarak böyle bir mesleki deformasyon diyebiliriz buna. Tam olarak bütün detaylarına hakim olmadığım bir konuda konuşma konusunda çok rahat hissetmiyorum. Ama şunu söyleyebilirim. Eğer bir sorun varsa Türkiye’de yeterli kurumlar vardır, keza FIFA bünyesinde de bu konuya eğilecek kurumlar vardır. Ama şüphesiz bu durum dikkatle takip edilmesi gereken bir konu olacak” yanıtını verdi.

Infantino'nun açıklamalarından diğer öne çıkanlar ise şu şekilde: 

"Futbol oynadık, İstanbul'da havanın bu kadar soğuk olabileceğini bilmiyordum ama oynadık. Nusret'le birlikte vakit geçirdik."

"FIFA zirvesini İstanbul'da yapmaktan dolayı mutluyuz. VAR hakkında tartışmalar yaptık. 50'den fazla ülke VAR teknolojisini kullanıyor."

"Bir takım kararlar alınıyor. Evet şu anda bazı dosyalar var. Ödemeler, transferlerle ilgili dosyalar var. Çeşitli mali durumlarla karşı karşıyayız. Finansal-Fair Play konusunda Türkiye'deki durum artık iyileşiyor."

Infantino, 2022'deki Katar Dünya Kupası'ndaki maçların Türkiye'de oynanma ihtimaliyle alakalı olarak, "Türkiye'yi Katar'a biraz yaklaştırırsanız, bir seçenek olabilir. Yakın ilişkileri var ama coğrafi olarak yakın değil. Maçların Türkiye'de yapılması biraz zor olur. Bakalım, göreceğiz" dedi. 

"VAR, Avrupa Ligi'nde kullanılır mı, kullanılmaz mı, o UEFA'nın vermesi gereken bir konu. Biz FIFA olarak VAR'ı destekliyoruz. VAR konusunda ülkenizde tam olarak ne olduğunu bilmiyorum, istifa ile ilgili de bilgim yok. Şunu görmeliyiz, VAR olumlu oldu, Türkiye'de de olumlu oldu diye düşünüyorum."