Davutpaşa'da cezalar belli oldu: İyi hal indirimi

Davutpaşa davasında karar açıklandı. 2 belediye görevlisine 7,5 yıl hapis cezası verilirken, binanın sahibi 2 kardeş de 5 yıl hapis cezası aldı. Aralarında Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'ın da bulunduğu 3 sanık ise beraat etti. 31 Ocak 2008'de İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinin Davutpaşa semtinde meydana gelen patlamada 21 kişi ölmüş, 115 kişi de yaralanmıştı.

14 Temmuz 2014 Pazartesi, 16:48
Abone Ol google-news

Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Şevket Yıldırım ve Hasan Altay katıldı. Sanık avukatları, müdahil ailelerin avukatları ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da duruşmada hazır bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, duruşmada tablet bilgisayarını açması üzerine, mahkeme başkanı Ferşat Aydın tarafından uyarıldı. Bunun üzerine Tanrıkulu, ses ve görüntü kaydı almadığını, fotoğraf çekmediğini, dolayısıyla suç işlemediğini belirterek, ''Ben buradan UYAP'a giriyorum, yasaya bakıyorum yasak değil. Bunu nasıl engellersiniz. Kapatmayacağım'' diye cevap verdi.

Mahkeme başkanı Aydın da iletişim araçlarının kapatılması için ara karar aldı ve bunun üzerine duruşmada cep telefonu ile tablet bilgisayar kullanımı yasaklandı.

Ara karardan sonra, mahkeme başkanı Aydın, bir önceki celse savcının esas hakkındaki mütalaasını verdiğini anımsatarak, mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için müştekilere, sanıklara ve avukatlara söz hakkı verdi.

Söz alan müştekiler, tüm sanıklarla ilgili şikayetlerinin devam ettiğini aktararak, cezalandırılmalarını istedi.

Bazı müştekilerin avukatı Gökhan Küçük de çalışma koşullarının eksikliğinden dolayı aynı bölgede 2 gün önce bir patlamanın daha meydana geldiğini ve 3 kişinin öldüğünü, 1947'den bu yana 80 bin kişinin, 2010'dan bu yana da 10 bin 500 kişinin iş kazasında öldüğünü ifade ederek, ''Aylar, yıllar geçmesine rağmen, aynı acılar, aynı hikayeler, aynı manşetler ama ölen ise biziz'' dedi. Küçük, zabıtaların, patlamanın meydana geldiği maytap atölyesini denetlemediğini, önlem alınsaydı bu olayın önlenebileceğini savundu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'ın 1994 yılından bugüne kadar ilçenin belediye başkanı olduğunu söyleyen Küçük, şunları kaydetti:

''Belediye başkanı her şartta, her olayda sorumludur. Bilirkişi raporunda Murat Aydın kusursuz bulunmuştur. Murat Aydın'ı nasıl kusursuz bulursunuz? Buna 'bilirkişi terörü' diyoruz. Mevzuata değinmeden, rapor oluşturmuşlar. Belediye, olayın meydana geldiği yerin sanayi bölgesi olduğunu biliyor, risk analizi yapıyor. Dolayısıyla belediye başkanının sorumluluğu, söz konusudur. Atölye çalışanı sanık Hasan Altay hariç, diğer tüm sanıklardan şikayetçiyiz.''

Diğer müşteki avukatları da sanık Hasan Altay hariç tüm sanıkların cezalandırılmalarını istedi.

Söz alan sanık Hasan Altay, ''Suçum varsa, ben de cezamı çekmek istiyorum, suçum var ise cezama razıyım. Bu kadar halkın ölüleri var, yaralıları var. Ben de 7 yıldır yaralıyım, hala iyileşemedim. Beraatimi istiyorum'' dedi.

Diğer sanık Şevket Yıldırım da 2004-2007 yılları arasında Zeytinbunu Belediyesinde İmar ve Şehircilik Müdürü olarak çalıştığını, olaydan önce bu görevinden ayrıldığını, binanın yapıldığı tarihte de olayın meydana geldiği tarihte de görevde olmadığını, bina ile ilgili hiçbir evrakta imzasının bulunmadığını ileri sürerek, beraatini talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme, tutuksuz sanıklar Zeytinburnu Belediye Başkanı Aydın, dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Atakan Tanış ve iş yeri çalışanı Hasan Altay hakkında, isnat edilen suçun yasal unsurları oluşmadığından ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

İYİ HAL İNDİRİMLERİ...

Mahkeme, tutuksuz sanıklar Feruz Kutsal ile Rüstem Tekin'in ''taksirle nitelikli şekilde ölüme sebebiyet verme'' suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırılmasına, duruşmalardaki iyi halleri sebebiyle cezalarının 7 yıl 6 aya düşürülmesine hükmetti.

Tutuksuz sanıklar Servet Kırna ile Şevket Yıldırım'ın ''taksirle nitelikli şekilde ölüme sebebiyet verme'' suçlarından 5 yıl hapis cezasına çarptırılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, sanıkların duruşmalardaki iyi halleri sebebiyle cezalarının 4 yıl 2 aya indirilmesine ve cezalarının günlüğü 20 liradan 30 bin 400 lira adli para cezasına çevrilmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, olayın meydana geldiği binanın sahipleri Remzi Koçyiğit ile Resul Koçyiğit hakkında da ''taksirle nitelikli şekilde ölüme sebebiyet verme'' suçundan 6 yıl hapis cezasına hükmederek, duruşmalardaki iyi halleri sebebiyle cezalarının 5 yıla düşürülmesini kararlaştırdı.

Sanık Hatice Küçükakyüz'ün de ''taksirle nitelikli şekilde ölüme sebebiyet verme'' suçundan 3 yıl hapsine hükmeden mahkeme heyeti, sanığın duruşmalardaki iyi halini göz önüne alarak, cezanın 2 yıl 6 aya indirilmesine ve günlüğü 20 liradan 18 bin 200 lira adli para cezasına çevrilmesine karar verdi.

Davutpaşa'da, Emek İş Hanı'ndaki ruhsatsız havai fişek atölyesi olduğu belirtilen bir iş yerinde, 31 Ocak 2008'de meydana gelen patlamada 21 kişi hayatını kaybetmiş, 115 kişi yaralanmıştı.