Demirtaş: Cemaatin kandırıldığı insan nasıl cumhurbaşkanı oluyor?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel 'Darbeye Hayır' mitinginde Van'da partililere hitap etti. Demirtaş, darbe girişimi içinde olan AKP'lilerin de açıklanmasını isterken, Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasını istedi.

01 Ağustos 2016 Pazartesi, 22:30
Abone Ol google-news

Diyarbakır'dan karayoluyla gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel partilier tarafından Gevaş İlçesi'nde karşılandı. 'Darbeye hayır' mitinginin yapılacağı İkinisan kavşağına konvoy eşliğinde gelen Demirtaş burada yaklaşık 20 bin kişiye hitap etti.

İki Nisan meydanında halka seslenen Demirtaş, “Darbenin iyisi kötüsü yoktur. Darbeye karşı durmak ilkesel bir harekettir. Bizler darbeden medet ummadığımızı ilk saatlerde gösterdik. Darbeler şu veya bu şekilde toplumu ayrıştırmak ve bölmek için yapıldı. Bizlerle demokratik çerçevede ülkenin demokrasiye nasıl gireceğini konuşmak istiyorlarsa kapımız açık. Ama onun dışında konuşmayız” dedi.

"Bakanlar Türkçe olimpiyatlarında birbirini eziyordu"

AKP’li bakanların cemaatin Türkçe olimpiyatlarında Fetullah Gülen’e övgüler yağdırdığını anımsatan Demirtaş, “Hele bakanlara bir bakın. Türkçe olimpiyatlarında birbirlerini eziyorlardı. Fethullah Gülen’e övgüler yaydırıyorlardı. Her şehirde aleni bir şekilde faaliyet yürüten cemaat komitesi vardı. 81 ilin tamamının valisini cemaat atadı.Emniyet müdürlerine cemaat referansı olmadan atanamazdı. Tayyip Erdoğan’ın desteği ile bunları yaptılar”.

"Neredeyse olanlardan bizi suçlayacaklar"


KCK operasyonlarında da 10 bin kişinin tutuklandığını, o dönem Beşir Atalay’ı uyardıklarında Atalay’ın kendilerine  “Cemaat ne yapacağını bilir” dediğini söyleyen Demirtaş, “Van Milletvekili Beşir Atalay’ın o günlerdeki sözleriydi bunlar. Buyursun gelsin sözlerini çıkaralım ortaya. Ülkenin başına gelenler yüzünden neredeyse suçlu biz olduk. AKP’nin kalemşörleri utanmadan, sıkılmadan ‘HDP, paralel ile iş birliği yaptı’ diyor.Böyle namertlik ve adilik olamaz” dedi.

"Sur’u Cizre’yi yıkan senin de kuyunu kazdı"

Sur, Cizre ve Nusaybin’de yaşananları anımtasan Demirtaş,  “Sur’da, Cizre’de, Nusaybin’de taş üstünde taş koymadıkları halde bizler yine çağrı yaptık. ‘Yaptığınız şey yanlıştır, gelip sizi bulur’diyorduk. Darbe olacağını bilmiyorduk. Yüksekova'yı ev ev yıkan askerin senin kuyunu kazıyormuş. Biz uyarıyorduk bir yerde bir yanlışlık var. Biz dediğimiz de AKP vekilleri bize saldırıyordu. ‘asker sivile kurşun sıkmaz’diyordu. Şimdi sizde biraz ahlak varsa Cizre’yi anlarsınız.Sen bu halkı tank ve top ile tehdit edersen Kürde düşen direnmektir.Bizler candan geçmişiz. Allahtan başka korkumuz yok, halen anlamadınız mı?” diye konuştu.Çıkan olaylarda muhabirimiz gaz ve basınçlı sudan fenalaştı

Demirtaş’ın konuşmasının ardından dağılan grup Maraş ve Cumhuriyet caddesine yürümek istedi. Bunun üzerine polis kalabalığa biber gazı ve basınçlı su ile sert müdahale etti. Olaylar sırasında 1 polis ve 3 vatandaş yaralandı.  En az 5 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.  Gazetemizin Van muhabiri Yusuf Ziya Cansever de atılan biber gazı nedeniyle fenalaştı. Polisin sıktığı basınçlı su nedeniyle  Cansever’in kollarında yanma oluştu. Cansever, tedavisinin ardından taburcu edildi.

ÖCALAN'DAN HABER ALINAMIYOR

Doğan Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Abdullah Öcalan'dan haber alınamadığını da belirten Demirtaş, "Sayın Öcalan'ın ailesi ve avukatıyla görüşmesi lüks ve lütuf değildir. Numan Kurtulmuş darbecilerin İmralı'da Öcalan'a suikast düzenleyeceğini söyledi. O halde Öcalan'ın ne kadar önemli olduğunu biliyorsun. Neden hassasiyeti kaşıyorsun. Öcalan milyonlarca Kürdün, önder olarak kabul ettiği bir liderdir. Haber almak Kürt halkının hakkıdır. Zulmü ve faşizmi kabul etmedik. Etmeyeceğiz. 3 parti bir araya gelip bizi ezecekler. Bizi cemaatla gözü dönmüş canilerle karıştırmayın. Bizim davamız meşru. Devleti gizli gizli ele geçiren alçaklardan olmadık. Biz hakkımızı istiyoruz. Aklınızı başınıza alın barış çağrılarına cevap verin devleti selamete çıkaralım" dedi.

DARBEDEN MEDET UMAN SİYASİ GÜÇ KİMDİR?

Konuşmasının büyük bölümünü 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimine ayıran HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP olarak darbelerden, askerin siyasete ağırlığını koymasından çok çektiklerini söyledi. Demirtaş, darbeden medet uman bir siyasi gücün olduğunu ileri sürerek, "Parti olarak darbenin bizi kurtaracağına inanmadık. Biz öz gücümüze inandık. Darbecilerin peşinden koşmadık. 15 Temmuz'da tanklara, parlamentoyu bombalayan, uçaklara emir verenler bellidir. Şu darbeden medet uman siyasi güç kimdir? Onu ortaya çıkarılmasını istiyoruz, bekliyoruz. HDP olarak darbeciler cunta ve parelelle bir ilişkimiz olmadı. Bu kadar general, darbe yapıyor ülkenin tamamını ele geçirmeye çalışıyor. Peki darbe olsaydı, kim başbakan, kim bakan olacaktı. Listeyi biliyorlar. Neden açıklanmıyor. Acaba çok sayıda Ak partili bu darbenin içinde olduğu için açıklamıyor olmasılar. Darbeciler bizi başbakan yapmayacaklarına göre bir adayları vardır. Mademki 'darbecilerden sonuna kadar hesap soracam' diyorsun. Kaç milletvekili, kaç il başkanı, kaç bakan bunun içinde haberin vardır. Zavallı erleri dövmek kolay. Cemaate gönül vermiş, inanmış sıradan insanlardan hesap sormak kolay. Generalleri, valileri attınız içeri. Asla peşini bırakmayacağımız bir soruyu soruyorum. Darbenin içinde olan Ak Partililer nerde? Onların hesabını siz sormazsanız biz soracağız" dedi.

CEMAATİN KANDIRDIĞI BİR İNSAN NASIL CUMHURBAŞKANLIĞI YAPIYOR ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cemaatin kendisini kandırdığını ve Allah'ın affetmesini istediğini söylediğini belirten Demirtaş, "Cemaat bizi kandırmış Allah bizi afettsin diyor. O zaman cemaatin kandırdığı insanları Allah'a havale et. Neden işten attın. Bırak onları da Allah affetsin. Cemaatin kandırdığı bir insan öğretmenlik yapamıyorsa, polislik yapamıyorsa, cemaatin kandırdığı insan nasıl cumhurbaşkanlığı yapıyor. O zaman gelin cemaatin kandırdığı herkesi istifaye davet edelim en doğrusu bu. Cemaat beni kandırdı Allah afetsin, cemaat seni kandırdı içeri atacam. Yok böyle birşey. Her şehirde cemaatin komitesi vardı. Kimse valiyi, müdürü tanrımıyordu. Bu komite gizli olarak değil açıkça faliyetlerini yürütüyordu. Bunlarda hepsi Tayyip Erdoğan'ın emriyle yapılıyordu. Cemaatten olmayanı işe almayın deniyordu" dedi.