Demirtaş'tan Davutoğlu'na: Cesursan Cizre’ye git!

Rusya dönüşü Davutoğlu’nun “Operasyonlarla halkı kurtarıyoruz” sözlerine yanıt veren HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Başbakan Cizre’ye gitmeli. Kurtardığınız Kürt halkı eminim sizi coşkuyla karşılayacak” dedi.

25 Aralık 2015 Cuma, 15:05
Abone Ol google-news

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’la görüştüğü için kendisini “vatan hainliği” ile suçlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “Niye düşürdükleri belli olmayan bir yanlış dış politikaya karşı çıktık diye neye ve kime ihanet ettik? Aramızda bir anlaşma mı vardı. Lavrov, Dışişleri Bakanı’na telefon açsa ve görüşelim dese gitmeyecek mi?” yanıtını verdi. Demirtaş, “Başbakan Cizre’ye gitmeli. Bize parmak sallarken gayet cesursunuz. Kurtardığınız Kürt halkı eminim sizi coşkuyla karşılayacak” çağrısı da yaptı. Gazetecilere açıklama yapan Demirtaş, özetle şöyle konuştu:

Bakanlar insani tepki vermiyor: AKP hükümetinin insanın kanını donduran hak ihlalleri yapması beni şaşırtmıyor. AKP’nin bu potansiyele sahip olduğunu biliyorduk. Ölümlerin bu kadar normalleştirilmeye çalışılması, bir saray savaşında ölüp gitmelerine kahroluyoruz. Arkadaşlarımız bakanlara hak ihlallerini anlatıyorlar. Hiçbiri bırakın siyasi tepkiyi, insani tepki vermiyor.

Davutoğlu’na cenazeyi soracağım: Ben böyle bir ortamda bu parlamentonun bu kadar sessiz insanlığından çıkmış, insani duygularını yitirmiş kişilerce yönetilmesinden utanıyorum. Bize bedel ödetmek isteyebilir, dokunulmazlığımızı kaldırabilirler. Ama 11 çocuklu bir kadının 8 gün boyunca kapının önündeki cenazesini almaya izin vermemek ve keskin nişancı dikip başına “O cenaze oradan alınmayacak” demek nasıl bir insanlık halidir? Davutoğlu geldiğinde soracağım: Tam olarak ne elde etmek istediniz cenazeye bunları yaparak?