Deniz Ticaret Odası'ndan kruvaziyer çağrısı

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mihri Çelik, İzmir’de kruvaziyer turizme hazırlıklı olunmadığını belirterek “2021’de istikrarsızlık olmazsa kruvaziyer turizm canlanacak, ancak limanda bir çivi çakılmadı. Alsancak Limanı’nda otel konforunda bekleme salonu yapılabilir” dedi.

30 Mayıs 2019 Perşembe, 21:23
Abone Ol google-news

Şubenin olağan meclis toplantısında konuşan Çelik, mayıs ayındaki ekonomik gelişmelerle ilgili bilgi vererek, küresel dalgalanmaların, denizcilik taşımacılığını derinden etkilediğini söyledi. Çin ve ABD arasında ticaret savaşı olduğunu kaydeden Çelik, “Amerikan donanması doğuya doğru akıyor. Bu savaşın etkisi yaklaşık 2 trilyon dolar civarında. Böyle bir ekonomik savaşın içindeyiz. Herkes ne olacağını seyrediyor, ama biz krizi ilk hissedenlerdeniz. Devlet 30 milyar liralık kredi paketi açıkladı, ama bankalar hâlâ kredi vermemek yönünde pozisyon alıyorlar. Zarar gören üretici ve sanayici oluyor” diye konuştu.

Türkiye’nin ve özellikle İzmir’in kruvaziyer turizmden yeterince yararlanamadığını savunan Mihri Çelik, 2013-2014 yıllarında “Arap Baharı”nın, gemilerin rotasını Türkiye’ye çevirmesini sağladıysa da bu sürecin çok kısa sürdüğünü dile getirdi. Çelik, “2015 ve 2016 yıllarında Türkiye’de terör eylemleri başladı. 15 Temmuz’da darbe girişimi yaşandı. Turist, riskli ortamı sevmez. Hiçbir sigorta şirketi yolcuları sigortalamadı. Bıçak gibi yolcu gemileri kesildi. Kuşadası Limanı da tadilattaydı. Kruvaziyer gemileri yönlerini Batı Avrupa ve Uzak Doğu’ya çevirdiler. Kruvaziyer durdu. Kruvaziyerin canlanması için en yakın tarih 2021. Ama İstanbul ve Kuşadası’na gelecekler. Yine İzmir’e sıra gelmeyecek” dedi.
Kuşadası’nda Meryem Ana Evi, İstanbul’da ise Ayasofya Camii dolayısıyla kruvaziyer turizmin genişleme imkânı olduğunu belirten Çelik, İzmir’de kruvaziyer turizmin gelişmesi için hiçbir çalışma yapılmadığını savunarak “Biz İzmir olarak turist ağırlama konusunda hazırlıklı değiliz. Limanda bir çivi çakılmadı. Hem şehrimizin hem limanımızın turist gemilerine hazır olması lazım. 2021’de istikrarsızlık olmazsa kruvaziyer turizm canlanacak, ama bizim bir an önce limanı buna hazırlamamız lazım. Alsancak Limanı’nda otel konforunda bekleme salonu yapılabilir. Kemeraltı’nda eski günlerdeki gibi tarihi motifler öne çıkarılmalı. Turist geldiğinde gideceği bir yer olsun. Agora, Kadifekale ve Kemeraltı’nda bir düzenleme yapmazsak turisti yine buradan alır Selçuk’a götürürüz” diye konuştu.