Devlet dayağı

Roboski’de tırmanan gerginlik üzerine bölgeye gitmek isteyen HDP Milletvekili Ferhat Encü, askerler tarafından ‘Terörist, eşkıya seni ben seçmedim’ denilerek darp edildi. Askerler, muhabirimizi de tartakladı

Yayınlanma: 07.07.2015 - 23:07
Abone Ol google-news

<video:316789>

Devlet dayağı kamerada - VİDEO

Roboski’de 1 haftada 2 kişinin askerler tarafından vurularak yaralanması ve Şirit Yaylası’ndaki askeri ablukanın son bulması için başlatılan nöbet eylemi nedeniyle olay yerine gitmek isteyen HDP Şırnak milletvekili Roboskili Ferhat Encü “Terörist, eşkiya seni ben seçmedim” denilerek askerler tarafından darp edildi. Encü’nün yanındaki gazeteciler de şiddetken nasibini aldı.

Roboski’de bir haftadır süren gerginliğin ardından önceki gün 23 yaşındaki İsa Encü’nün askerler tarafından karnından vurularak yaralandı. Bu durum tepkiyi daha da artırdı. Roboski halkı yaylada nöbet eylemi başlattı.

Şirit Yaylası’nda çoğunluğu kadın ve gençlerden oluşan Roboskililer gece boyunca bekleyişini sürdürürken askerler havanın kararmasıyla geri çekildi. Köyün erkekleri ve bir grup gençse Roboski İçin Adalet Yeryüzü İçin Barış Derneği binasında olan bitenle ilgili tartışma yürüttü. HDP Şırnak milletvekili seçilen Roboskili Ferhat Encü de köyde bulunup bir yandan telefonla nöbet eylemindekilerin durumuna ilişkin bilgi aldı, bir yandan dernektekilerle olayları görüştü. Gazetemize de açıklamalarda bulunan Encü, “Asker sürekli gerçek mermilerle müdahale ediyor. İleride daha farklı yönelimlerin olmasından korkuyoruz. Yetkililerin daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Roboski şu anda açık hava cezaevi gibi” diye konuştu.

Gaz bombası ve kurşun

Sabah saatlerinde halkın yaylalara çıkmasının engellenmesi, sınıra sürekli olarak askeri personel takviye edilmesi nedeniyle gerilim doruk noktasına çıktı. Gerilimi yatıştırmak için bölgede bulunan Ferhat Encü ve bir grup gazeteciyle durumu incelemek için Şirit Yaylası’na gittik. İçinde bulunduğumuz araçta Encü’nün yanı sıra DİHA muhabileri Özgür Aksoy ve Faruk Encü ile gazeteciler İbrahim Yaylalı ve Meral Geylani de vardı. Yolda karşılaştığımız bir grup asker herhangi bir uyarı yapılmaksızın araca gaz bombası attı ve havaya doğru ateş açtı.

Devlet biziz

Bu sırada gazeteci olduğumuzu söyleyerek araçtan indiğimizde askerler tarafından tartaklandık ve silahla tehdit edildik. Olayın büyümesi üzerine araçtan inen Encü, Şırnak olduğunu söylemesine rağmen askerler tarafından tartaklandı. Encü’nün yakasından tutan askerler, itekleyerek onu çembere aldı. Askerler, Encü’ye “Burada devlet biziz. Ne milletvekili? Biz devletin onurunu temsil ediyoruz. Siz teröristsiniz, eşkiyasınız, bize saldırmak için arabadan indiniz” diyerek hakaret etti. Araya girmeye çalışan gazetecilere de hakaret etmeyi sürdüren askerler, “Burada devlet yok, diye yazıyordunuz, işte devlet biziz” diyerek makinelerimizi alıp kırmakla ve araca binmezsek vurmakla tehdit etti.

Provokasyon peşindeler

Roboski İçin Adalet Yeryüzü İçin Barış Derneği Başkanı Veli Encü, gelinen noktanın 1990’ları hatırlattığını belirterek “Sivil halka gerçek silahlarla saldırı gerçekleştirenler, büyük bir provokasyon peşindedir. Bu saldırıların emir ve talimatını veren, hazırlıklarını yapan Şırnak valisi ve Şırnak tümen komutanı, çözüm sürecini halkımız üzerinden bozmak istiyor. Halkımız göçe zorlanmaktadır. Ama bu halk buradan gitmeyecektir. Bu baskılar halkı bezdirmeyecek, zulmeden kaybedecektir” dedi.

Hâlâ adalet bekliyoruz

28 Aralık 2011’de 19’u çocuk 34 kişinin yaşamını yitirdiği katliamda, 21 yaşındaki oğlu Mehmet Ali’yi yitiren Zeki Tosun, “Devlet halkın üzerinde kaba gücünü kullanıp onları korkutmak istiyor. HDP milletvekilini, halkın seçtiği temsilciyi darp ediyor, halkın üzerine acımasızca gaz sıkıyorlar. Roboski halkı hâlâ Türkiye Cumhuriyeti ve adaletinden adalet bekliyor; ama ne yazık ki adalet yerine, silah, mermi, askeri güç, ablukayla karşılaşıyoruz. Bizi topraklarımızdan kovuyorlar” dedi.

AKP kaybetti, yasak geldi

Katliamda oğlu Erkan Encü’yü yitiren Roboski’nin acılı analarından Felek Encü de “Bu yasaklar seçimden önce yoktu. Seçim bitti, AKP kaybetti ve yasaklar da başladı. Katırlarını götermek isteyenler askerler tarafından tartaklanıyor. Sanki burada bir tampon bölge oluşturmak istiyorlar, burayı insansızlaştırmak istiyorlar. Dedemiz bile buraya ne zaman geldiğimizi hatırlayamıyor. Buraların o kadar eski halkıyız. Yapılmak istenen belli. Bizi buradan çıkarmak istiyorlar; ama çıkmayacağız” dedi.

Düşman gibi yaklaşıyorlar

katliamından bu yana köyde yaşayan barış aktivisti Meral Geylani “Bu insanlar tapulu arazilerine gidemiyorlar, keçilerini sulamak için derelere hayvanlarını götüremiyorlar. Çobanlar dövülüyor, berivanlar (süt sağan kadın) taciz ediliyor. Basından arkadaşlar, kartlarını, fotoğraf makinelerini gösterdiği halde, askerler silahını konuşturdu. ‘Burada ne işiniz var?’ diyor. Burada, bu insanlar sanki bir düşman, asker böyle bir algıyla yaklaşıyor” diye konuştu.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler