Digiturk'ten 7 televizyon kanalına sansür

Digiturk, Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen 7 televizyon kanalını, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın isteği ile yayın ağından kaldırdığını açıkladı. Savcılık'tan yapılan son açıklamada, "Terör örgütü emirlerini bu kanaldan veriyor" denildi.

08 Ekim 2015 Perşembe, 09:14
Abone Ol google-news

Türkiye'de medyaya sansür bu kez başka bir boyut kazandı. Ülkenin en büyük dijital platformu Digitürk, Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen 7 televizyon kanalını platformdan çıkardığını açıkladı.

Digitürk'ten yapılan açıklamada, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu” tarafından yapılan bir soruşturma ile ilgili olarak Şirketimize resmi bir yazı tebliğ edilmiştir" denilerek, "Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap TV, S Haber (Samanyolu Haber), Bugün TV, Yumurcak TV ve  Irmak TV" kanallarının platformdan çıkarıldığı açıklandı.

BAŞSAVCILIK: EMİRLER BU KANALLARDAN VERİLİYOR

Digiturk'ün avukatları, platformdan çıkarma kararı almadan önce, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına, bazı kanallar hakkında soruşturma olup olmadığını sordu.  Soruyu yanıtlayan başsavcılık, "Fetullahçı Terör Örgütü"nün eylemlerine ilişkin bilgi verdi.

"Örgütlenmenin elinde' olan yayın kuruluşları ile bunlara yer ve imkan sağlayanlar hakkında bazı vatandaşların şikayetleri üzerine soruşturma yürütüldüğü" ifade edilen yanıtta, "örgüt yöneticilerinin emirlerinin, bu yayınlar aracılığıyla verildiği" belirtildi.

Yanıtta, "Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap TV, S Haber, Bugün TV, Yumurcak TV ve Irmak TV isimli televizyon kanalları ve bu yapının elindeki Burç FM ve diğer radyo kanallarının suç işlemekte vasıta olarak kullanılması nedeniyle yer ve imkan sağlanmaması, fiillerine iştirak edilmemesi durumlarının değerlendirilerek karar verilmesi bilgilerinize rica olunur" ifadesi kullanıldı.

CAILLOU DA TERÖRİST İLAN EDİLDİ

Karar sonrası vatandaşlar tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getirdi. Çizgi film kanalı Yumurcak TV'nin de sansürlenen kararlar arasında olması, büyük ses getirdi. Kanalın çocuklar arasında en çok izlenen karakterlerinden biri olan Caillou için, "‘Caillou da terörist ilan edildi" yorumları yapıldı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/Archive/2015/10/8/383555_cover_mainslider_big.jpeg?lastModified=1444290803781

DIGITURK TEMMUZ AYINDA SATILMIŞTI

Digiturk Al-Jazeera'yı da bünyesinde bulunduran beIN MEDIA GROUP tarafından satın alınmıştı.

beIN Media Grup Katar sermayesiyle kurulmu uluslararası bir spor ağı. Şirketin CEO’su Nasser Al-Khelaifi, Fransa’nın büyük futbol kulüplerinden Paris Saint-Germain’in CEO’su ve başkanı.