Diri diri gömmek istemişler

Adana'da 4 ay önce borç para vermediği için arkadaşları tarafından sırtından tabancayla vurulup, cesedi nehir kenarına atılan kebapçı 33 yaşındaki Erdal Gündüz'ün ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

20 Mayıs 2013 Pazartesi, 09:34
Abone Ol google-news

Cinayet şüphelisi firardaki 31 yaşındaki Mehmet İnan hakkında öldürmekten ömür boyu, yağma suçundan da 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Tutuklu 2 şüphelinin de cinayete ve yağmaya yardım suçlarından 22'şer yıla kadar hapisleri talep edildi.

Merkez Seyhan İlçesi'nin Gülbahçe Mahallesi Obalar Caddesi'nde kebapçılık yapan Erdal Gürbüz, 21 Şubat 2013'de, yanına gelen arkadaşları Mehmet İnan, 31 yaşındaki İbrahim Akdeniz ve 26 yaşındaki Kenan Çetin ile gezmek için dışarı çıktı. İddiaya göre otomobille gezerken 3 şüpheli, Erdal Gündüz'den 10 bin lira borç para istedi. Gündüz de o kadar parası olmadığını söyleyince aralarında tartışma çıktı. Daha sonra Gündüz, Çevik'in kullandığı otomobil yavaşlayınca inerek, uzaklaşmak istedi. Şüpheliler de arkasından tabancayla ateş etti. Sırtından vurulunca yere düşen Gündüz'ü yaralı halde otomobile alan şüpheliler, sonra da kimsenin yaşamadığı bağ evine götürdü.

Ölünce atmışlar

Burada yaralı haldeki Gündüz'ün üzerindeki elbiseleri çıkartıp, cebindeki parayı alan şüpheliler, öldükten sonra da cesedi Seyhan Nehri kenarına attı.

Olayın ardından tutuklanan Çevik ile Akdeniz, kebapçı Gündüz'ü halen firarda olan İnan'ın tabancayla vurduğunu ileri sürdü. DHA'nın haberine göre, Korktukları için ona engel olamadıkları gibi hastaneye de götüremediklerini ileri süren şüphelilerden Akdeniz, "Erdal'ı toprağa gömmek istediler. Ancak ben izin vermedim. Çünkü hala yaşıyordu" dedi.

Kenan Çevik de "Ben hastaneye götürmeyi teklif ettim. Ancak kabul etmediler. 'Sen de bu işe karıştın, ne dersek onu yapacaksın' dediler. Erdal'ı nasıl yok edeceklerini konuşuyorlardı" diye ifade verdi.

Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, olayla ilgili iddianame hazırladı. 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede, sanıklardan firardaki Mehmet İnan hakkında, 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu, 'nitelikli yağma' suçundan da 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Diğer tutuklu sanıklar Çevik ve Akdeniz hakkında da yardım ettikleri iddiasıyla cinayetten 15'er, yağmadan da 7 yıla kadar hapisleri talep edildi.

İddianame kabul edilirse, şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.