Diş fırçası nasıl saklanmalı?

Dişleri temizlemek kadar diş fırçasını hijyenik ortamda saklamak da çok önemli. Özellikle nemli ortamda bırakılan diş fırçalarında bakteri ve mantarlar üreyebiliyor. Ayrıca dip dibe duran diş fırçaları arasında virüs geçişi olabiliyor. İşte diş fırçasını muhafaza ederken dikkat edilmesi gerekenler...

19 Nisan 2021 Pazartesi, 08:55
Diş fırçası nasıl saklanmalı?
Abone Ol google-news

Evde genellikle herkesin diş fırçası aynı kap içinde bir arada durur. Bu ve bunun gibi pek çok alışkanlığımız aslında diş sağlığımızı tehdit ediyor. Bu yüzden, diş fırçalarını nasıl muhafaza etmemiz ve ne kadar sürede değiştirmemiz gerektiği diş fırçalamak kadar önemli.

Diş fırçalarının kullanım sonrası kuruyabilmesi amacıyla yeterli zamanın geçmesi için gün içinde her fırçalamada ayrı fırçanın kullanılması daha sağlıklı. Nemli kalan diş fırçalarında ise bakteri ve mantarlar üreyebiliyor. Bu yüzden diş fırçanızı kullandıktan sonra kıllarının arasında diş macunu ve artık kalmayacak şekilde musluk altında yıkayın ve dik pozisyonda kurumaya bırakın.

Fırçalar arasında virüs ve bakteri geçişi olmaması için farklı kişilere ait diş fırçalarının birbirleri ile temas etmemesi gerekiyor, bu yüzden gribal enfeksiyonlardan sonra diş fırçasının yenilenmesi gerekir.

DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKTİĞİNİ NASIL ANLARIZ?

Fırçanızı fırçalamalar arasında kapalı kapta saklamayın. Kapalı ortamda nemli diş fırçasının kılları üzerinde bakteriler oluşacaktır. Diş fırçası kıllarının yıpranması kontrol edilerek en fazla 3 ayda bir değiştirilmelidir.

Fırçanıza karşıdan ve yandan baktığınızda fırça kıllarında açılma görüyorsanız fırçanızı değiştirme vaktiniz gelmiştir. Bazı fırçalar, üzerine entegre edilmiş olan indikatörlü fırça kılları ile kullanım süresi dolan diş fırçalarında renk değiştirerek kullanıcıyı uyarmaktadır.

Ağız bakımında en önemli olan mekanik temizliktir. Yani dişlerin diş fırçası ile etkin bir şekilde temizlenmesidir. Ancak diş macunlarının içeriklerindeki florür ile mine dokusundaki hasarları onarma ve abraziv partiküller ile bakteri plağını uzaklaştırma açısından ağız bakımına katkıları vardır. Bu amaçla yeterli özeliklere sahip herhangi bir marka diş fırçası ve diş macunu kullanılabilir. Sonuçta sağlıklı dişlere sahip olmanın yolu günde 2 kez düzenli olarak diş fırçalamaktan geçer.

Dişeti çekilmesi, yanlış diş macunu ve fırçası kullanımı, asitli gıdaların sık kullanımı gibi nedenlerle oluşan diş hassasiyetlerinde hassasiyet giderici diş macunları kullanılabilir. Diş eti hastalığına sahip bireyler diş etine yönelik diş macunlarını kullanabilirler.