Doğan Medya Center’da vatandaşı yüzbaşı şehit etmiş

Darbe girişiminde Doğan Medya Center’ın işgal edilmesine ilişkin iddianamede, destek olarak çağrılan ikinci helikopterin çatışma yaşanması üzerine iniş yapamadığı, 15 Temmuz şehidi Vedat Bağcerci’nin Yüzbaşı Süleyman Ahmet Kaya’nın açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

16 Mart 2017 Perşembe, 12:55
Abone Ol google-news



15 Temmuz darbe girişiminde Doğan Holding binasının işgal edilmesine ilişkin 3’ü yüzbaşı 19 şüpheli asker hakkında hazırlanan iddianamede, FETÖ Silahlı Terör Örgütü üyelerince darbe girişimini yönlendirmek amacıyla ‘Yurtta Sulh’ adı altında oluşturulan WhatsApp grubunda, medyanın darbe karşıtı yayınlar yapması üzerine yayınları kesmek için harekete geçildiği, bu kapsamda NTV televizyonuna da müdahale edilmesi emri verildiği anlatıldı.
FETÖ silahlı terör örgütü üyelerinin devlet erkanının kararlı tutumu, kalkışmanın TSK içerisindeki küçük bir azınlık tarafından gerçekleştirildiğinin bildirilmesi, vatandaşların demokrasiye, milli iradeye sahip çıkmak için meydanlara davet edilmesi üzerine darbe girişimine katılan şüphelilerin motivasyonunu sağlamak, halk üzerinde görsel basın üzerinden şok etkisi oluşturmak amacı ile CNN TÜRK, Kanal D ve Hürriyet binalarının işgal edilip yayının kesilmesine karar verildiği ifade edildi.

KIŞLADA 3 YÜZBAŞI, DOĞAN MEDYA CENTER’I İŞGAL İÇİN 11 ERİ SEÇMİŞ
Bu amaçla hakkında ayrı bir soruşturma yürütülen Albay Ahmet Zeki Gerehan’ın şüpheliler Erdal Şeker, Süleyman Ahmet Kaya ve Mehmet Akif Aslan’a sıkı yönetim ilan edildiğini bildirerek CNN TÜRK binasının boşaltılması ve yayının kesilmesi emrini verdiği anlatılan iddianamede, “Bunun üzerine 1.Ordu Komutanlığında Karargah Destek Nöbetci Astsubayı olan şüpheli Muhammet Orhan Kaya harekat merkezine çağrılmıştır. Burada da kendisine askerleri alarak nizamiye bölgesinde konuşlandırması emri verilmiştir. Şüpheli Muhammet Orhan Kaya da 1. Ordu Komutanlığı Karargah Destek Garnizon Komutanlığı Karargah Bölüğüne bağlı erleri alarak hücum yelekli ve silahlı olarak nizamiye bölgesinde konuşlandırmıştır. 16.07.2016 tarihinde saat 01:45 sıralarında şüpheliler; Erdal Şeker, Süleyman Ahmet Kaya ve Mehmet Akif Aslan erlerin yanına gelerek 11 eri seçmişlerdir” denildi.

YÜZBAŞIDAN ERLERE EMİR: YAKLAŞAN OLURSA ÜSTLERİNE SIKIN
Şüpheliler Şeker, Kaya ve Aslan’ın diğer şüpheli erlere bir binaya gireceklerini, iki üç kişiyi alarak çıkacaklarını, üstlerine gelen olursa ayağına sıkmalarını, daha da yaklaşan olursa üstüne doğru sıkmaları emrini verdikleri belirtilen iddianamede, “Şüpheliler Şeker, Kaya ve Aslan seçtikleri askerlerle birlikte iki araç ile doldur boşalt noktasına giderek burada askerlere G3 mühimmat dağıtımını sağlamışlardır" ifadeleri kullanıldı.
İddianamede, toplamda 14 şüphelinin helikoptere binerek Doğan Medya Center’a intikale geçtikleri, helikopterde bulunan 3 yüzbaşının şüpheli erlere şarjör takmalarını, tüfeğin kayışını ellerine dolamalarını, eğer tüfeklerini almak isteyen olur ise çekinmeden vurmaları emrini verdikleri kaydedilerek, “Şüpheliler saat 03.10 sıralarında Doğan Medya Center’ın açık otoparkına inmişlerdir. Şüpheli yüzbaşları iniş yaptıktan sonra ellerinde bulunan uzun namlulu silahlar ile havaya ateş açarak ‘Genelkurmay yönetime el koydu, asker yönetime el koydu’ şeklinde bağırmışlardır” ifadelerine yer verildi.

BİNA PERSONELİ SİLAH ZORUYLA LOBİDE TOPLANMIŞ
Tüm şüphelilerin, Doğan Center’ın kuzey kapısında nöbet tutan güvenlik görevlisi 2 kişiye tüfek doğrulttukları, güvenlik görevlilerinin kapıyı kilitlemeye çalışması üzerine zorla kapıyı açtırdıkları, bina içerisine de zorla girdikleri kaydedildi. Binaya girdikten sonra şüpheli yüzbaşı Süleyman Ahmet Kaya ve şüpheli erler burada bina personeline ‘Herkes insin inin vururuz’ diyerek bağırdıkları, şüphelilerin bina personelini lobide toplayarak silahlarını üzerilerine doğrulttukları anlatıldı.

“KOMUTANIM YAYINI KESECEĞİZ"
Binada daha sonra askerlere katların boşaltın emri verildiği, şüphelilerden birinin şüpheli yüzbaşı Süleyman Ahmet Kaya’ya ‘Komutanım yayını keseceğiz’ demesi üzerine Kaya’nın Hürriyet çalışanlarından Murat Yetkin’e yayının nerede yapıldığını sorduğu, Yetkin’in ‘Burası gazete burada yayın yapılmıyor, siz darbe yapıyorsunuz, bırakın biz de gazetemizi çıkaralım, haberimizi yapalım’ şeklinde cevap verdiği ancak binanın boşaltılmasına ısrar edildiği belirtildi.

ŞEHİT OLAN VEDAT BAĞCERCİ, YÜZBAŞI KAYA’NIN AÇTIĞI ATEŞLE HAYATINI KAYBETMİŞ
Emniyet mensupları ve vatandaşlarında Doğan Center’a intikal ettikleri bunun üzerine şüpheli Süleyman Ahmet Kaya’nın, şüpheli erlere bina personelini üst kata çıkararak serbest bırakmaları emrini vermek zorunda kaldığı, personelin serbest kaldığı anlatıldı. Kaya’nın daha sonra şüpheli erleri Hürriyet’in giriş kapısında üçerli olarak mevzilendirdiği ve polis memurlarına ‘mühimmatımız var çatışırız’ şeklinde bağırdığı vurgulanan iddianamede, “Polis memurlarının megafonla yaptıkları ’teslim olun’ çağrılarına şüpheli Süleyman Ahmet Kaya polis memurlarına, toplanarak tepki gösteren vatandaşlarımıza ateş etmek sureti ile karşılık vermiştir. Şüpheli Süleyman Ahmet Kaya’nın yaptığı atışlar sonucunda Vedat Bağcerci isimli vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Şüpheli Kaya ileri doğru sürünmeye başlamış ve şüpheli erlere de ileri doğru sürünmeleri ve ateş etmeleri yönünde emir vermiştir. Nitekim bu emri üzerine de şüpheli er Abdullah Akar polis memurlarına ve vatandaşlarımıza doğru 2-3 el ateş etmiştir" denildi.

ÇATIŞMA YAŞANINCA HELİKOPTERLE TAKVİYE İSTENMİŞ
İddianamede, çatışma yaşanması üzerine şüpheliler Şeker, Kaya ve Aslan’ın talebi üzerine Topkule kışlasından Binbaşı Mehmet Türk’ün komutasında askeri öğrencilerden oluşan 17 kişinin saat 04.00 sıralarında destek amacıyla helikopter ile Doğan Medya Center’a gittikleri anlatılarak, “Bu husus ‘Yurtta Sulh’ adlı WhatsApp grubunda Binbaşı Mehmet Türk tarafından saat 04.00’de yazılan ‘17 kişi CNN’e takviye için helikopterde kalkmak üzereyiz’ şeklindeki mesajdan da anlaşılmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

HALKA ATEŞ AÇAN HELİKOPTERDEKİ İKİ ASKERİ ÖĞRENCİ DE YARALANMIŞ
Doğan Medya Center’a inmek üzere olan takviye helikopterin alçalmaya başladığı sırada polis memurlarını ve vatandaşları piyade tüfekleri ile yoğun ateş altına aldıkları belirtilerek, “Helikopterin paleti çatıya değmiş ancak müşteki polis memurlarının fedakarca mücadelesi sonucu iki askeri öğrencini de yaralanmasını dikkate alarak Topkule kışlasına dönüş yapmışlardır” denildi.