Doğan'ın tutukluluğuna itiraz edildi

Balyoz planı iddiaları soruşturması kapsamında tutuklanan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın tutukluluğuna itiraz edildi.

25 Mayıs 2010 Salı, 14:01
Abone Ol google-news

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine gelen Çetin Doğan'ın avukatlarından Hüseyin Ersöz, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesine bir dilekçe sundu.

Dilekçede, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi hakimliğinin 14 Mayısta verdiği, Doğan'ın tahliye taleplerinin reddi ile tutukluluk halinin devamına yönelik kararlarına itiraz edildi.
Dilekçede, 14 Mayıs'ta mahkemenin verdiği kararın, usul ve esasa ilişkin birçok hatalar içerdiği belirtilirken, ''kararın kişi özgürlüğünün kısıtlanması gibi temel hak ve özgürlüklere ilişkin bir durumda genel ifadelere dayanması'' gereğine uymadığı için hukuka aykırı olduğu savunuldu.

Çetin Doğan'a isnat edilen ve tutuklama gerekçesi olarak gösterilen suçların varlığını ortaya koyacak somut, inandırıcı ve bilimsel hiçbir olay bulunmadığı öne sürülen dilekçede, bu durumun savcılığın resen yaptırmış olduğu bilirkişi incelemelerinde ortaya konulduğu iddia edildi.

Soruşturma dosyalarına eklenmiş ve dünyanın bilirkişilik hizmeti veren kuruluşları arasında yer aldığı belirtilen Bilgisayar Tahkikat Kurumu (CIA) ve Cyber Diligence tarafından hazırlanan raporların sonuç kısımlarından da bahsedilen dilekçede, raporda şu ifadelere yer verildiği aktarıldı:

''Orijinal (ya da orijinal gibi görülen) sistemin, yetkili bir hukuki analiz uzmanı tarafından incelenmemesi durumunda, herhangi bir bilgisayar dosyasında, dokümanlardaki üst verilerin veya zaman damgasındaki tarihlerin doğruluğu şüphelidir ve gerçek olarak kabul edilemez.''

Bir süre önce Doğan'ın tedavi gördüğü Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin, Doğan ile ilgili 17 Mayısta verdiği sağlık raporunun da eklendiği dilekçede, ''İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimliğinin usul ve yasaya aykırı olan 14 Mayıstaki kararının kaldırılması ile hakkında tutuklama tedbiri için gerekli şartlar oluşmayan Çetin Doğan'ın salıverilmesine'' karar verilmesi talep edildi.