Dolara yatırım yapacaklar dikkat! İki ay daha sürecek

Dolar/TL, yurtiçi piyasaların 23 Nisan nedeniyle tatil olduğu günde, 2.7342’ye kadar çıkarak yeni tarihi zirvesini gördü. Saxo Bank Strateji Müdürü Hardy, dolardaki rallinin birkaç ay daha devam edeceğine dikkat çekti.

24 Nisan 2015 Cuma, 10:46
Abone Ol google-news
Dolar 23 Nisan nedeniyle piyasaların tatil olduğu günde uluslararası piyasalarda Türk Lirası karşısında yeni tarihi zirveye çıktı. Merkez Bankası’nın (TCMB) kısa vadeli faizleri sabit tutmasının ardından, TL’yi kalıcı olarak destekleyecek adımlar atmaması ve bu adımların gelecek dönemde de atılmayacağı izlenimi vermesi dolar/TL’de yükselişin ana nedeni oldu. Dolar/TL 2.7342 seviyesine çıkarak, 2.7305 olan önceki rekor düzeyini aştı. Avro da 2.9234 liraya kadar yükseldi.
 
TCMB aşırı güvercin
 
Standard Bank’ın gelişen ülkeler analisti Tim Ash, Türk Lirası’ndaki değer kaybıyla ilgili geçtiği notta, “Piyasa Merkez Bankası’ndan daha fazlasını bekledi, ya da Türk Lirası’ndaki zayıflığı hedef alan hareketler görmek istedi ve TCMB’nin açıklamaları aşırı güvercin olarak değerlendirildi” dedi.
TL’deki değer kaybı böylece yılbaşından beri yolsuzluk sorunlarıyla uğraşan Brezilya’yı da geride bırakarak, yüzde 14’ü aşarken TL ile en çok karşılaştırılan para birimlerinin başında yer alan Güney Afrika randı ise aynı dönemde sadece yüzde 5 civarında değer kaybetti. TL dün de yüzde 0.81’e kadar düşerek gelişmekte olan para birimleri arasında en fazla değer yitiren para birimi oldu.
ABD Merkez Bankası’nın faiz artıracağı endişeleri tüm gelişmekte olan ülke para birimlerine satış getirirken, Türkiye’de seçimler öncesi ekonomi yönetimine ilişkin belirsizlikler ve artan gerginlik nedeniyle TL ağır darbe alıyor. TL’deki değer kaybında TCMB’nin faiz politikasını siyasi nedenlerden ötürü kullanmadığı görüşü de etkili oluyor. Piyasa uzmanları Fed’in faiz politikası nedeniyle dolarda yükselişin sürmesini bekliyor.

Saxo Bank Strateji Müdürü John Hardy, dolardaki rallinin birkaç ay daha devam edeceğine dikkat çekerek, “Doların yıl sonuna doğru görece olarak şu andaki fiyatlara denk bir seviyede olmasını bekliyorum. Avro/dolar, paritenin biraz altında olabilir. Avro/dolar ağırlıklı dolar endeksi 100’e yakın; yıl sonundan önce 105-106 seviyesine çıkabilir, ancak yılı artı veya eksi bir iki puanlık oynamayla şu anki seviyesinde bitirecektir” dedi.
 
 
Merkez, siyasi 
rüzgâra kapılmamalı
 
Saxo Bank Strateji Müdürü John Hardy, Türk Lirası’nın dolar karşısında son zamanlarda gösterdiği gerileme hızına dikkat çekerek, TCMB’nin faiz oranlarını daha fazla düşürmekten kaçınması gerektiğini söyledi. Hardy, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ile ilgili ise “Merkez bankalarının, kısa vadeli siyasi nedenlerle ekonomiye rüzgar sağlamaya çalışmak yerine ülke ekonomisi için en iyi çözüme odaklanabilmeleri için belli bir siyasi bağımsızlığa sahip olması önemlidir” dedi.
“Merkez bankaları bağımsız olmazsa hükümetler para politikaları üzerinde çok fazla güç elde eder. Bu da bir tehlike işaretidir” diyen Hardy, bağımsızlık konusunun Avrupa, ABD ve Japonya’da ne kadar önemliyse, Türkiye için de o kadar önemli olduğunu söyledi. Merkez’in, enflasyonda düşüşe yönelik açık sinyaller görülmesi ve para birimi üzerindeki baskının azalması halinde, son dönemdeki durgunluk ve işsizlik oranındaki artışı göz önüne alarak faiz düşürme yoluna gidebileceğine dikkat çekti. John Hardy, şöyle devam etti:

Belirsizlik yatırımcı kaçırır

Türkiye halen küresel pazarlardan kaynaklanan iki riske çok açık durumda. Bunlardan ilki, dolar kurunun sıkılığı. İkincisi ise düşük risk iştahı. Dünyanın bu bölgesindeki jeopolitik endişeler ve Avrupa’daki parasal genişlemenin herkes için yeterli olacağına dair inancın zayıflaması bunda etkili. Ekonomideki temel kural, piyasaların belirsizlikten hoşlanmadığıdır ve politik belirsizlik veya huzursuzluk riskine ilişkin endişeler, yerli ve yabancı yatırımcıların yatırımları veya ciddi kararları seçimlerden sonraki döneme ertelemesine neden olabilir. 

Yatırımcılara 30 binden fazla uluslararası finansal enstrümanı tek bir platform üzerinden online olarak sunan Saxo Bank, beş kıta ve 150 ülkede faaliyet gösteriyor. Bankanın Türkiye iştiraki Saxo Capital Markets Menkul Değerler, Eylül 2012’de Sermaye Piyasası Kurulu lisansını alarak faaliyetlerine başladı.
 
Fed hızlanırsa Türkiye için ciddi zorluk
 
Doların gidişatında asıl önemli olanın ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırma hızına bağlı olacağına dikkat çeken Hardy, bunun da Türkiye gibi cari açığa sahip ülkeler için tehlikeli olacağına işaret etti. John Hardy, “Bence durum Fed’in faiz artırımlarına dayanmaktan ziyade, piyasanın Fed’in hızlandırılmış bir şekilde daha fazla artırıma gidip gitmeyeceği konusundaki beklentisinde oluşan değişimlere bağlı. Gelecek 12 ay içerisinde, ek faiz yükseltme beklentisi yaratmadan yalnızca bir veya iki artırım görürsek mevcut sermaye akışı durumun dramatik bir şekilde kötüye gitmesini engelleyebilir. Ancak bir hızlanma görürsek, sermaye akışı, uzun süredir cari açığa sahip olan Türkiye gibi bir ülke için ciddi bir zorluk haline gelebilir” dedi.