Dolarda son durum

Piyasalar koalisyon hükümetinin yakın dönemde kurulabileceği beklentileriyle yeni haftaya pozitif başladı.

22 Haziran 2015 Pazartesi, 18:48
Abone Ol google-news

Fed faiz oranlarını piyasaların beklediğinden daha yavaş artıracağı sinyalini vermesi ile geçen haftayı 2.70 liranın altında tamamlayan dolar yeni haftaya koalisyon tartışmalarının etkisiyle seçim öncesindeki düzeyi olan 2.6635 liraya kadar geriledi.

Avrupa para birimi euro da güne 3.05 lira düzeyinde başladığı günü 3.03 seviyesinde tamamladı. Borsa İstanbul Endeksi ise yeni haftanın ilk gününü yüzde 1.18 artışla 83 bin 426 puandan geride bıraktı.

"Piyasalar MHP-AK Parti koalisyonunu algılıyorlar ve fiyatlandırıyor"

ING Bank Ekonomik Araştırmalar Müdürü Muhammet Mercan, seçimlerin ardından siyasi tarafta hükümet kurulmasına dair beklentiler olduğunu ifade ederek, "Hafta sonu koalisyon hakkında net bir değerlendirme yapabilme ihtimalimiz oldu. Piyasalar MHP-AK Parti koalisyonunu algılıyorlar ve fiyatlandırıyor. Dışarıda ise Fed başkanın açıklamalarının ardından dolarda bir gerileme söz konusu. Neler olacağını bekleyip göreceğiz. Ama piyasalar ilk değerlendirmelerini fiyatlandırıyor" dedi.

"Ak Parti ve MHP beklentileri piyasalarda çok pozitif algılanmış durumda"

Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay da, koalisyon beklentileri ve Yunanistan'dan gelen gelişmelerle piyasaların pozitif etkilendiğini ifade ederek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Ak Parti ve MHP beklentileri piyasalarda çok pozitif algılanmış durumda. Koalisyonla ilgili gelişmeler yarın başlıyor. Kısa sürede sürecin tamamlanması bekleniyor. Önümüzdeki hafta Cuma gününe kadar bir koasliyon çerçevelenmiş olacak. Bu sürecin çok büyük bir kısmını fiyatlandırdık ama küçük bir bölümü kaldı. Aksi bir durum olması halinde piyasalarda hayal kırıklığı olur ve satın aldığı geri döner. Şu an için pozitifiz algımız Borsa İstanbul Endeksi için 83-86 bin aralığında, dolarda ise 2.65 seviyesinde."