Dünyada her 40 saniyede bir oluyor!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Cenevre’de yapılan “intihar” konulu panelde dünyada her 40 saniyede bir kişinin intihar ettiğini duyurdu.

15 Eylül 2014 Pazartesi, 08:37
Abone Ol google-news

Dünya Sağlık Örgütü'nün Yönetim Kurulu Üyesi Margaret Chan panelde yaptığı konuşmada intihar vakalarının artmasının dünya sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Chan, “İntihar vakaların önlenmesi gerekiyor. Bunun için dünya ülkeleri daha ciddi çalışmalar yürütmeliler. En çok intihar olayları Güney Amerika’nın kuzey kıyısında yer alan 860 bin nüfuslu Guyana'da yaşanıyor. İntihar teşebbüsünde bulunan veya intihar edenlerin oranı Guyana’da yüzde 44,2 oranında. Bunu Kuzey Kore yüzde 38,5, Güney Kore yüzde 28,9, Sri Lanka ve Litvanya yüzde 28 oranıyla takip ediyor. İntihar nedenlerinin başında ayrımcılık, dışlanma, fakirlik ve bunalım geliyor.

AVRUPA’DA FRANSA İLK SIRADA

Avrupa ülkeleri arasında ise intihar olayları en çok Fransa’da yaşanıyor. Fransa’da her gün ortalama 28 kişi, yılda 10 bin 500 kişi intihar ediyor. Fransa'da trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı, intihar edenlerin sayısının 1/3'ü oranında. Fransa’da intihara teşebbüs edenlerin sayısı ise yılda 220 bin civarında. Dünya intihar vakalarında yaşları 15-29 olan genç nesil ikinci sırada yer alırken, yaşlılarda intihar vakaları ilk sırada yer alıyor. İntiharların önlenmesi için ülkelerin medya aracılığıyla halkın bilgilendirilmesi öneriliyor.