Emine Erdoğan'dan yine tartışılacak sözler: Harem okuldur

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet tarihi açıklamasıyla da çok konuşulan Emine Erdoğan “Tarihimize İz Bırakan Valide Sultanlar” programındaki konuşmasında "Harem Osmanlı hanedan üyeleri için daha çok bir okuldur" dedi.

09 Mart 2016 Çarşamba, 16:32
Abone Ol google-news

<video:494860>
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın düzenlediği "Tarihimize İz Bırakan Valide Sultanlar" programına, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan katıldı.

“Dün ne olduğumuz gelecekte ne olabileceğimize dair bize fikirler verir” diyen Emine Erdoğan, “6 asırlık imparatorluk tarihinde kadınların bıraktığı izler de biz kadınlar için ilham kaynağıdır” diye konuştu.

'HAREM OKULDUR'

Erdoğan, “Osmanlı hanedanının kadın üyeleri ve harem her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Oryantalistler bir takım hayali tasvirlerle zihinlerde Osmanlı kadınlarına dair olumsuz algılar üretmişlerdir. Nitekim eserlerine baktığımızda çoğu kez dünya zevklerine ve iktidar hırsına müptela kadınlarla karşılaşırız. Oysa harem, Osmanlı hanedan üyeleri için daha çok bir okuldur. Kadınların hayata hazırlandıkları, hayır faaliyetlerini örgütledikleri bir eğitim yuvasıdır. Bu yuvanın başında da valide sultanlar yer alır” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet tarihi açıklamasıyla da çok konuşulan Emine Erdoğan, "Artık yeni bir kavşaktayız. Türkiye'nin 90 yıllık enkazını kaldırdık. Fakat enkazın altından büyük meseleler çıktı" sözlerini kullanmıştı.