Eraslan Sağlam yorumuyla “Aktör Kean”

İBB Şehir Tiyatroları’nın ödüllü oyuncusu Eraslan Sağlam, Mecidiyeköy Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi’nde, 2013’te sahnelemeye başladığı tek kişilik oyun “Aktör Kean” yorumuyla dikkat çekiyor.

25 Kasım 2013 Pazartesi, 16:47
Abone Ol google-news

Eraslan, 1800’lü yılların eşsiz Shakespeare yorumcusu Edmund Kean’in çalkantılı yaşamını “yükselişin güçlüğü”, “düşüşün acısı”ndan yola çıkan güçlü, dinamik, dikkat çeken bir oyunculukla yorumluyor. Başarılı makyajı, kostümü, yoksulluk ve düşüş havasına denk düşen sahne tasarımıyla oyunculuğunun etkisini kuvvetlendiren Eraslan, tek kişilik bir eserde pek de kolay olmayan seyirci dikkatini oyun boyunca avucunda tutuyor. Aktör Kean, iki sanatçı Eraslan ile Edmund Kean’in aynı aşkı paylaştığını düşündürüyor. Zaten yorumda da öne çıkan oyuncuyu “Aktör” yapan bu aşk.
 
Sevgi Sanlı’nın Türkçeleştirdiği, Raymund FitzSimons’ın tek kişilik ünlü oyunu “Aktör Kean”i Tolga Yeter yönetiyor. Atölye Tatavla’nın bünyesinde kurulan Tiyatro Tatavla, ilk oyunu “Aktör Kean” ile parlak bir çıkış yapıyor.  
 
“Aktör Kean”; İngiliz sahnesinin hükümdarı haline gelen, taşkınlıkları İngiltere’de olduğu kadar Amerika’da da dillere destan olan, büyük romantik oyuncuların birincisi, Shakespeare’in eşsiz yorumcusu Edmund Kean’in çalkantılı yaşamını anlatıyor. Londra’da ilk kez 1814 yılında Drury Lane Tiyatrosu’nda sahneye çıkan ve oyunculuğundaki yalın gerçek, tutku ve ateşle eleştirmenleri şaşkına çeviren Edmund Kean; ilk yıllarda çektiği yoksulluk kendisine sanatında belli bir disiplin sağlasa da, üne kavuşur kavuşmaz, hızla baş aşağı gitmeye başladı. Büyüklük hastalığı sınır tanımayan, perde aralarında soyunma odasına gelen fahişeler işini bitirmeden, perdenin açılmasına izin vermeyen Kean; sahnelerin tek egemeni olarak kalmaya kararlıydı. Ancak durumunu koruyabilmek için kusursuz oynamaya, kendini aşmaya gücü kalmayan Edmund Kean, Drury Lane’de bir korku ve dehşet dönemi başlattı; yanında alkış alan oyuncu hemen kovuluyordu, eksen karakteri Kean olmayan hiçbir yeni tragedyanın oynanma şansı yoktu. Çok fazla yükseldiği için düşmesi de baş döndürücü olan Edmund Kean; 45 yaşında öldüğünde, bela okuyanı, tiksineni çoktu fakat ondaki ölümsüzlük havasını sezenler, böyle bir sanatçıyı görecek kadar yaşadıklarına şükredenler de vardı.
 
“Aktör Kean”in Kasım ayı son temsilleri; 26 Kasım Salı, 20.30'da Mecidiyeköy Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi'nde, 28 Kasım Perşembe 20.30'da, Kadıköy Emek Sahnesi’nde, 29 Kasım Cuma, 20.00’de Beyoğlu Hayal Perdesi’nde sergilenecek.