Erdoğan: Dört dörtlük Aleviyim!

Başbakan Erdoğan, AKP Ankara İl Başkanlığı iftarında yaptığı konuşmada; "Alevilik Hz Ali’yi sevmekse ben dört dörtlük bir Aleviyim. Çünkü Hz Ali’yi çok seviyorum" dedi.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 18:50
Abone Ol google-news

Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

Mısır'da son derece bayat bir senaryoyu uygulamak istediler. Bir darbeyi meşrulaştırabileceklerini zannettiler. Mısır halkı tepkisiz kalmadı. Benim oyum ne olacak sorusunu sormaya başladı. Aynısını burada yapmadılar mı? Mısır halkı dayatmaya rıza göstermedi, tek yürek halinde meydana çıktılar ve onurlu bir mücadele

"Sandıktan Hitler çıkabilir diyerek sandığı ortadan mı kaldıralım"

En büyük meydan sandık meydanıdır. Eğer sandık varsa, milletin önüne geliyorsa o sandıktan çıkan sonuca herkes uymak saygı göstermek zorundadır. Seçim sandığı azınlığın çoğunluğa dayatmalar yapmaması için vardır. Sandık demokrasi dışı arayışların panzehridir. Sandıktan Hitler çıkabilir diyerek sandığı ortadan mı kaldıralım. Türkiye’de 1946’ya kadar sandık yoktu. Türkiye, Führer değil de Milli Şef olarak bilinen birisi tarafından yönetiliyordu. 1950 yılındaki temiz seçimlerden bu yana asla Führer vari lider çıkarmamıştır. Hitler çıkabilir demek demokrasiye hasmane tutumdan başka bir şey değildir.

"Bizim derdimiz Mursi falan değil "

Bizim derdimiz Mursi falan değil ama ben Mısır'da Cumhurbaşkanı olarak Mursi'yi görüyorum. Niye; Mısır halkına olan saygım sebebiyle bunu böyle görüyorum. Eğer Baradey seçilmiş olsaydı bugün bu ifadelerimi onun için de kullanırdım ama o seçilmedi, 1,5'da kaldı, yüzde 52'yi Mursi aldı

Dünyaya sesleniyorum askeri darbeyi yapan kişi Milli Savunma Bakanı olmuş, böyle bir trajedi olur mu? Baradei seçilmiş olsaydı bugün onun içinde konuşurdum. Ben Mısır'da Cumhurbaşkanı olarak sayın Mursi'yi görüyorum çünkü Mısır halkına saygı duyuyorum. hem darbciler hem de destekçileri Tahrir meydanını gösterip meşru göstereceklerdi.

"Bahane üreteceğinize gidin çalışın"

Seçim sandığı azınlığın çoğunluğa zulmetmesinin engelidir. Seçime 8 ay varken yenileceğini anlayanlar çok erken şekilde yaygara koparmaya başladılar. Seçimlere 8 ay kala bahane üreteceğinize, yenilginize bahane üreteceğinize gidin ve çalışın.

"İstemiyorsanız kullanmayın köprüleri"

İstanbul Boğazı'na köprü istemeyenler, kullanmayın o köprüleri. Sandalla gidip gelin. Ama yok, hayır diyecekler. Eğer çevreciyseniz, haysiyetliyseniz, onurluysanız bir Boğaz'ımızı bir çevre katliamından kurtarmak için Kanal İstanbul'u yapıyoruz. Romen tankerinin 7 ay 8 ay Selimiye önünde yandığını unutmayın. Yalılara bindiren gemileri unutmayın. Bu nedenle Kanal İstanbul'u yapıyoruz ki bu tür gemiler oradan geçsin.

'Dört dörtlük aleviyim'

Kendilerini Alevi olarak tanıtan ancak Hz. Ali'nin yaşam şeklinden uzak yaşayanların olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Onların bir tuzağı varsa Allahı'nda bir tuzağı var. Hedef Ak Parti değil Türkiye. 76 milyon bir olarak bu oyunun üzerine gitmeli. Bu tuzağı alt üst etmelidir. Onlar etnik kökenler arasında inanç grupları arasında özellikle de Alevi ve Sünni kardeşlerimin arasında sorunları derinleştirmenin gayreti içinde olacak. Biz sorunları çözmenin derdinde olacağız. Alevilik, Sünnilik ne demek ya. Alevilik Hz. Ali'yi sevmek değil mi? Alevi Müslüman değil mi? Sünni de Müslüman Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük bir Aleviyim. Çünkü Hz. Ali efendimizi çok seviyorum. Ben onu nasıl sevmem. O nasıl yaşıyorsa, ben de onun gibi yaşamaya gayret ediyorum. Ama Aleviyim diye ortaya çıkıp, Hz Ali'nin yaşam şeklinden uzak olanlara da söyleyecek hiçbir şeyim yok."

"Turizm çöktü diyorlar ne çöktü"

Demokrasi sesi çok çıkanın, siyaseti sokak eylemlerinin yedeği haline getirenlerin rejimi değil, millet iradesinin rejimidir. Millet iradesi dışında her şey gayri meşrudur. Millet bu gayri meşruluğa tahammül etmeyecektir. Maliye Bakanımız açıklama yaptı. Bütçemiz hamdolsun 4 milyar TL artı verdi. Ekonomide kaydettiğimiz başarının yanında demokratikleşme adımlarımız hız kesmeden devam ediyor. Hemen yaygarayı koparıyorlar, turizm çöktü. Ne çöktü? Batı buna destek veriyor. Çünkü güçlü bir Türkiye istemiyorlar. Ekonomik yönden kalkınmış bir Türkiye istemiyorlar. Ama el ele vereceğiz ve Türkiyemizi muassır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracağız.

Çözüm süreci

Çözüm süreci umutla yol alıyor. Türkiye'nin zincirlerini kırdığı bir süreçte hep birlikte tek yürek olacağız. Bu coğrafyada güçlü ve istikrarlı bir Türkiye'yi istemeyenlere karşı, sandığa 8 ay var. Çok çalışacağız. Kapı kapı dolaşarak anlatacaksınız. İçeride de bu şer odaklarıyla birlikte hareket edenler var. Türkiye'de oynanmaya başlanan oyun asla ve asla tesadüf değildir. Unutmayın onların bir tuzağı varsa Allah'ın da bir tuzağı var, milletin de bir tuzağı var. Biz eğilmeyeceğiz, onların bizi çekmek istedikleri tuzaklara düşmeyeceğiz. Sosyal medyalarıyla, arkalarına aldıkları güçleriyle bize saldıracaklar ama biz dayanacağız. 3 Kasım'dan beri bizi bu tuzaklara çekmeye çalıştılar. Ne aldanan olduk ne aldatan olduk.