Erdoğan: Enver Paşa'yı rahmetle yad ediyorum

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü'nün 100'üncü kurtuluş yıldönümü kutlama etkinliğinde konuştu.

15 Eylül 2018 Cumartesi, 14:50
Abone Ol google-news

<video:1083709>

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü’de Azadlık Meydanı'nda Kafkas İslam Ordusu'nun teşkilinin ve Bakü'nün Kurtuluşu'nun 100. yıl dönümü törenine katıldı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Bizler dünyanın 24 farklı ülkesinde 78 ayrı şehitliği olan bir ülkeyiz. 1132 şehit mezarıyla Azerbaycan Türkiye’den sonra en fazla şehitliğimizin ve şehit mezarımızın bulunduğu ülkedir. Burada yatan şehitlerimiz aynı zamanda ülkelerimiz arasındaki kader ortaklığının da timsalidir.

Türkiye ve Azerbaycan geçmişi, kültürü, dili, dini bir iki kardeş ülkedir.

Bugün burada sadece Kafkas İslam Ordusu ve Azerbaycanlı kardeşlerimizin destanlı mücadelesi ile Bakü’nün kurtuluşunun 100. Yıldönümünü kutlamıyoruz, aynı zamanda iki devlet bir millet diyerek sembolleştirdiğimiz kemik kardeşliğimizi de idrak ediyoruz.

Geçmişi bilmeden Nuri Paşa ve askerlerinin binlerce kilometre öteden koşmalarının sebebi, şu dayanışma tablosunun kavramını biz kavrayamayız.

15 Eylül 1918 tarihinde kazanılan bu zaferi küçük göstermeye çalışan bir çevre olduğunu biliyoruz, onlar yenilginin acısını hala unutamayanlardır. Osmanlı Devleti'nin imzaladığı Mondros Anlaşması bu çevrelerin çekilmesine neden olmuştur. Maalesef bağımsızlığının ilanından 22 ay sonra bunda başarılı da olmuştur. Kafkas ordusu ile Azerbaycan bugünkü bağımsızlığın temelini atmışlardır. Azerbaycan'ın 1918'de bağımsızlığını ilan etmesiyle bunu ilk tanıyan ülkenin Türkiye olması tesadüf değildir. Türkiye olarak her türlü desteği vermeye devam ettik, devam edeceğiz. Türkiye bugün Azerbaycan'ın en önemli ortağı konumundadır. Askerlerimiz ortak tatbikat gerçekleştiriyor. 
"Önümüzde çok daha büyük görevler bizi bekliyor. Aramızdaki bağları daha da güçlendirerek, gelecek nesillere daha güçlü bağlar bırakmalıyız.

Azerbaycan'ın sevinci, derdi, sıkıntısı bizimdir. Azerbaycan ağlarsa, biz ağlarız. 25 sene önce Hocalı'da yaşananların, Yukarı Karabağ'da yaşananların hesabını vermeyenlerin katilleri kahraman ilan edenlerin bize verebileceği hiçbir tarih dersi yoktur. Kardeşimizin topraklarının yüzde 20'sini işgal altında tutanların, 1 milyondan fazla kardeşimizi öz yurduna dönmekten alıkoyanların bizden sınırlarımızı açmamızı beklemeleri boşunadır, beyhudedir. Türk askeri, bugün burada Azerbaycan ile omuz omuza bundan tam 100 yıl önce birlikte kazanılan zaferin yıldönümünü kutluyor. Bu kutlama gelecek nesillere bırakacağımız en büyük örneğidir. Bu destanın unutturulmasına asla fırsat vermeyeceğiz. Bu büyük zaferi bize armağan eden Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin ve Bağımsız Azerbaycan Ordusu'nun tüm kurucularını, Kafkas İslam Ordusunu Azerbaycan'a gönderilmesini sağlayan Enver Paşayı, bu muzaffer ordunun komutanı Nuri Paşa'yı rahmetle yad ediyorum.

<haber-yatay:28143,281412,1026979>