Erdoğan hedef göstermişti: Türk Tabipleri Birliği davasında yeni gelişme

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi’nin “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklaması nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın amaç dışında faaliyette bulunmak gerekçesiyle açtığı görevden alma davası, Haziran ayında yeni Merkez Konseyi’nin seçilmiş olması nedeniyle düştü.

29 Haziran 2018 Cuma, 20:27
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanlığı’nın, TTB Merkez Konseyi’nin görevden alınması için Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı davanın bugün (29 Haziran 2018) yapılan ikinci ön inceleme duruşmasında karar verildi.
TTB'nin sitesinde aktarılana göre mahkeme, görevden alınması istenen Konsey’in, görev dönemi sona erdiği için, davanın konusuz kaldığına ve bu nedenle esası hakkında karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

NE OLMUŞTU?

TTB Merkez Konseyi, 24 Ocak 2018 tarihinde “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı bir açıklama yapmıştı. Açıklamada savaşın yaşama, insan sağlığına olumsuz etkilerine işaret edilmişti. Yetkililerin hedef gösteren tutumları üzerine, TTB Merkez Konsey üyeleri 29 Ocak 2018 günü gözaltına alınmış ve sonrasında serbest bırakılmışlardı.

Sağlık Bakanlığı, aynı tarihte, Türk Tabipleri Birliği’nin bu açıklama ile amacına aykırı davrandığını konsey üyelerinin bu nedenle görevden alınmasını ileri sürerek dava açmıştı.

"KARAR VERMESİNE YER OLMADIĞINA..."

Davanın ön inceleme duruşmasının ilki 13.04.2018 günü yapılmış ve tamamlanması 29.06.218 gününe bırakılmıştı. Türk Tabipleri Birliği’nin 8-9-10 Haziran 2018 tarihlerinde yapılan seçimli büyük kongresi sonrasında bugün yapılan duruşmada inceleme tamamlandı ve dava konusuz kaldığı için karar verilmesine yer olmadığına hükmedildi.

O tarihlerde TTB Merkez Konseyine yöneltilen suçlamalar ve gözaltı işlemleri, ülke içinde ve dünyada yankı bulmuş ve tepki çekmişti. Dünya Tabipler Birliği, Avrupa Hekimler Daimi Komitesi, pek çok ülkenin hekim birlikleri başta olmak üzere, ülke içinde ve dışında pek çok kurum ve kişi tepkilerini yazılı ve sözlü açıklamalar ile yetkililere iletmiş, bu işlemlere son verilmesi istenmişti.
Kararın ardından Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"TTB ÇABASINI SÜRDÜRECEKTİR"

Geçmişten bu güne olduğu gibi, önümüzdeki süreçte de Türk Tabipleri Birliği, görevini yapmaya devam edecektir. Bu kapsamda hekimlik değerleri ile insan haklarının zedelendiği durumlarda sorunları görüp düzeltilmesi için üstüne düşen sorumluluğu yerine getirme çabasını sürdürecektir.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TTB hakkında şu sözleri kullanmıştı: "Türk Tabipler Birliği gibi bir kesim kendine göre bir kampanya yürütmek istiyor. Bu terörist sevicilerin bu güne kadar barışa evet dediklerini de duymadık. Benim Güneydoğu'da, Doğu'da vatandaşlarım şehit edildi. Bunlar bugüne kadar bir şey dedi mi? Kandil'e gidip görüşmeler yapıp, kendilerine kitap temin edinenlerin bu teröristler hakkında bir şey dediğini duyduk mu?


<haber-yatay:921322,920826,918564,913916>