Erdoğan Reuters'a konuştu: İdlib'e asker göndereceğiz

İngliz haber ajansı Reuters'a konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'İdlib'e asker göndereceğiz' dedi.

21 Eylül 2017 Perşembe, 23:09
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için gittiği ABD’de Reuters’a verdiği söyleşide Suriye’nin Hatay’a komşu kuzeybatı vilayeti İdlib’e TSK birliklerinin gönderileceğini söyledi.

Erdoğan asker gönderme kararının, bölgeye yönelik olarak Rusya ile geçen ay varılan “gerilimi azaltma” anlaşması kapsamında alındığını söyledi.

Son haftalarda TSK, İdlib’e komşu Hatay’ın Reyhanlı ilçesine yoğun askeri yığınak yapıyordu.

Almanya'ya ilişkilere de değinen Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini umduğunu dile getirdi.

Öte yandan Türkiye Cumhurbaşkanı, Rusya'yla varılan S-400 anlaşmasına rağmen NATO ile ilişkilerin de güçlü olduğunu belirtti.

IRAK TEZKERESİ

Kuzey Irak referandumu öncesi Irak tezkeresinin Meclis gündemine girmesi hakkında konuşan Erdoğan, "Bizim 27'sinde MGK toplantımız vardı 25'indeki gelişme nedeniyle görüşmeyi yarına aldık. MGK'yı yapacağız ardından Bakanlar Kurulu'nu yapacağız. Buradaki yaptırımlar neler olacak etraflıca görüşeceğiz. Yaptırımların zamanlamasını açıklamasını Bakanlar Kurulu'ndan sonra hükümetimiz yapacaktır. Yol haritasının gereği neyse adımlarımızı atacağız. Tezkere çıkarsa, süreç farklı şekilde ilerleyecek." diye konuştu.

'MERKEL TÜRKİYE'YE KARŞI SALDIRMADI'

Berlin-Ankara hattındaki gerginliğe ilişkin olarak da konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

"Yeşiller Partisi'nin bize saldırmasını önemsemem. Onların karakterinde olan bir şey. Sol grupların Türkiye'ye saldırmasını önemsemem, onlar saldırır. Merkel çok daha önemli bir politika gütmüştür. Merkel herhangi bir saldırıya girmemiştir. Bazı açıklamalar yaptım. Oradaki bütün soydaşlarımıza açıklamada bulundum. Türkiye düşmanlarına oy vermeyiniz dedim."

'PUTİN İLE GÖRÜŞECEĞİZ'

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iktidarda kalmaması gerektiğini savunan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

 "Pazartesi günü Putin'le görüşeceğiz, perşembe günü de Ankara'da yemek yiyeceğiz. Suriye'de ne gibi adımlar atılması gerektiğini, bunların terör örgütlerinden arındırılmasıyla barışın olduğu bir zemine nasıl kaydıracağız bunun gayretinde olacağız. Bu konuları da İran Devlet Başkanı ile burada görüştük, Astana'da görüştük. Nasip olursa 4 Ekim'de de İran seyahatim olacak. Benden önce de Genelkurmay Başkanımın bir seyahati olacak, Irak Genelkurmay Başkanı'nın bir ziyareti olacak."

 
Erdoğan'ın açıklamalarının devamından satırbaşları şöyle:

* Biz iktidara geldikten 1 ay sonra OHAL'i kaldırdık.

* Bir defa açık net söyleyeyim, Türkiye'de basın özgürlüğü noktasında sıkıntı yok. Sınırsız bir özgürlük olabilir mi? Basın mensupları da sınırsız özgürdür diyebilir miyiz? Basın mensubu ruhsatsız silah taşırsa ve yakalanırsa gereği yapılmayacak mı? Hırsızlık yaparsa gereği yapılmayacak mı?