Erdoğan'dan Nobel açıklaması: Türkiye’den teröriste ödül vermiştir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Her İnsan Bir Dünya" temalı hükümete yakın medyada canlı yayınlanan programda üniversite öğrencilerinin 'kağıtlara yazarak Deniz Bayramoğlu'na verdiği' iddia edilen soruları yanıtladı. Erdoğan, Libya'nın talep etmesi halinde asker gönderilebileceğini söyledi. Öğrencilerin KYK borçlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, isim vermeden daha önce Nobel Edebiyat Ödülü alan Orhan Pamuk'a yüklendi ve "terörist" dedi.

10 Aralık 2019 Salı, 15:10
Abone Ol google-news


AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

NOBEL’İ BİR GÜN SİZE VERİRLERSE...

Erdoğan'a Nobel Barış Ödülü'nü birgün size verirlerse tavrınız ne olur? sorusuna 'almam' diye yanıt vererek şöyle devam etti;

Bu Nobel öyle bir şey ki bir ülkede bir başkan cumhurbaşkanı seçiliyor hemen ödül veriliyor. Dur bakalım bir daha hiçbir şey yok ortada…

NOBEL’LE İLGİLİ AÇIKLAMASI KAFALARI KARIŞTIRDI

Nobel'i "Kendisini tüketmiş, ideolojik bir kurum" olarak tanımlayan Erdoğan şu ifadeleri kullandı: 

“Tamamıyla ideolojik davranan bir kuruluş konumundadır. Türkiye olarak da bu törene kesinlikle katılmayacağız ve dost ülkelerden katılmamalarını talep ettik. Nobel’in artık hiçbir özelliğinin kalmadığını ortaya koyacağız. Benim için Nobel’in hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Böyle bir zalime ödül vermekle buna ortak olmuştur. Bu tür bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Bu adamın destek verdiği adamlar hepsi mahkûm edilmiş kişiler. Bu kişilere methiyeler düzen birine ödül veriyorsanız sizin artık uluslararası camiada takdir edilecek hiçbir tarafınız kalmamıştır demektir. Teröristleri kendi romanına yansıtan siz Nobel’e layık görürseniz bizim de sizi tanımamız mümkün değildir. Bu akşam benim önemli bir toplantım var o toplantıda da buna özellikle değineceğim. Bu sadece şu anki ödül de değil ki bundan önceki ödüllerde buna dikkat etmişlerdir. Türkiye’den kalkmışlardır teröriste ödül vermişlerdir. Aziz Sancar hocamıza vermiş oldukları gibi bunun tartışılacak bir yanı yok. İlmi olan bir hocamızdır. Eyvallah...”

KİMİ KAST ETTİ - VİDEO


Konuşmasında Nobel ödüllü iki Türk'ten birisi olan Aziz Sancar'a ayrı bir parantez açan Erdoğan'ın, "terörist" sözüyle Orhan Pamuk'u mu yoksa başka birini mi kast ettiği anlaşılamadı. Erdoğan, Nobel'i aldığı zaman Orhan Pamuk'u kutlamıştı.

ERDOĞAN'DAN SURİYELİLERE VATANDAŞLIK AÇIKLAMASI - VİDEO

Suriye’deki güvenli bölge… Türkiye’nin böyle bir iskan planını gerçekleştirmesi için yeterli planı var mıdır? Gitmeleri zorunlu mu olacak yoksa isteğe bağlı mı olacak?

Şu an itibari ile 110 bin Suriyeli’ye biz vatandaşlık verdik. Biz bu 110 bin vatandaşlığın dışında diğerleri için de bu vatandaşlık sürecini daha da arttırmak durumundayız. Niye çünkü bu ülkede bu insanlar kaçak göçek yaşamasın. Biz bombalardan kaçanları Suriye’ye göndermedik. Öyle bir niyetimiz de yok.

Biz bu noktada kabiliyeti olan insanları niçin kalkıp da bombalara teslim edelim. Kendi topraklarına dönmek isteyenler gönüllük esasına göre oralara dönecektir.

444 kilometrelik Tel Abyad’dan Irak sınırına kadar olan bölgede yapılacak konutlarla 1 milyona yakın insanı oralara yerleştireceğiz. Diğerleri için ise aynı şekilde ülkemizde vatandaşlığı varsa çalışanlar olacak bunlardan da o şekilde istifade etmiş olacağız.

Öyle bir maalesef kötü propaganda yapıyorlar ki… 'Bunlar geri gönderilmeyecek, bizim topraklarımızda kalacak'... Yok öyle bir şey ama gönüllük esasına göre biz bunları göndermek durumundayız.

Suriye ile bizim güney bölgelerimiz kültürel noktada birbirleri ile bir çok ortak noktaları olan kardeşlerimiz. Dil noktasında aynı şekilde bir durum söz konusu.

'LİBYA'YA ASKER GÖNDEREBİLİRİZ'

Erdoğan 'Libya'ya asker göndermek bir seçenek olur mu?' sorusuna şu yanıtı verdi;

Rusya'dan Wagner denilen bir güvenlik şirketi söz konusu. Bu şirket oraya güvenlikçilerini göndermiş vaziyette. Libya bize böyle bir talepte bulunursa hele hele askeri güvenlik anlaşmasını yaptıktan sonra biz de oraya askeri elemanlarımızı gönderebiliriz. Yeteri derecede neyse gönderebiliriz.

1963'ten bu yana süreç çok açık net ortada. Bütün bunlara rağmen AB bize hiçbir zaman samimi yaklaşmamıştır. Barış Pınarı Harekatı'nda sürekli AB üyesi ülkelerne yazık ki bizi telefonla arayıp "Sizin Suriye'de ne işiniz var?" İngiltere'de de aynı şeyi söylediler. Ben de kendilerine "Sizin orada ne işiniz var?" dedim "Bizim orada 911 km sınırımız var. Devamlı taciz ediliyoruz. Saldırılar oluyor, şehitlerimiz var." "Peki ne zaman çıkacaksınız?" "Siz ne zaman çıkarsanız ve biz bu teröristleri ne zaman temizlersek oradan çıkarız. Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Bize mevcut topraklarımız yeter" dedim.

DÜNYA TARİHİNDE BEĞENDİĞİNİZ LİDERLER KİMLER?

Erdoğan'a "Dünya tarihinde beğendiğiniz liderler kimler? Sizin zihin dünyanızı inşa etmenizde örnek aldığınız düşünürler, mütefekkirler kimlerdir?" diye soruldu. 

Erdoğan soruya "çok zor" diyerek şu yanıtı verdi: Bizim için önder, rehber diye baktığımız zaman geçmişten bugüne dediğimizde tek önderimiz sevgili Peygamberimizdir. Hak, hukuk, adalet dediğimizde hepsi onda var. Ardından adalet dediğimiz zaman Hazreti Ömer çok önemli. 

Çağımıza yaklaştıkça Osmanlı'da, Selçuklu'da örnek liderlerimiz var. Cumhuriyet'in kuruluşunda Gazi'nin öncülüğü var. Bunlar dönemlere damgalarını vurmuşlar. Şu anda yaşayan liderler noktasına baktığımızda; şu andaki liderlere bakıyorum, oturuyoruz konuşuyoruz; bölgesel olarak öyle liderler var ki gerçekten gizli ajandası yok. Ama öyle liderler de var ki, gizli ajandaları var. Mesela Körfez'de, ben genç dinamik olması hasebiyle Şeyh Temimi Bey'i; çünkü özellikle darda olan bir ülke varsa onların yanında. Avrupa'ya girdiğimiz zaman; Avrupa'da şu anda ciddi manada lider boşluğu var. Avrupa'da şu lider örnektir diyebilecek cesareti bulamıyorum. Fakat başbakanlığımın ilk döneminde beğendiğim lider Almanya'nın Şansölyesi'dir. 

Mesela İtalya'da Berlusconi benim yine beğendiğim liderlerden birisi olmuştur. Afrika'da da yine işbirliği yapabilme noktasında olduğumuz veya olabileceğimiz liderler var. Fakat Afrika hala bunun farkında da değil.

KYK BORCU AÇIKLAMASI

Erdoğan "KYK borçlarının silinmesi gündemde mi?" sorusuna da, "Kredi olayı ya kalkacaktır, sadece burs verme noktasına gidilecektir... Onun değerlendirmelerini yapıp adımımızı ona göre atacağız. Bu şu anda bizim gündemimizde. Değerlendirmesini müzakerelerden sonra inşallah masaya yatıracağız, öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı da tabii inşallah atacağız" yanıtını verdi.