Esad'dan 'Erdoğan' açıklaması: Sabrımızı ve umudumuzu kaybettik

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Bu insanın değişeceğine dair sabrımızı ve umudumuzu uzun süre önce kaybettik" ifadelerini kullandı ve Türk ordusunun Suriye'de savaştığını öne sürdü.

31 Mart 2016 Perşembe, 16:11
Abone Ol google-news

Esad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Suriye topraklarına geçmelerine izin vererek teröristleri doğrudan desteklediğini iddiasında bulundu.

'ERDOĞAN'IN DEĞİŞECEĞİNE DİAR UMUDUMUZU KAYBETTİK'

Erdoğan'ı kastederek, "Bu insanın değişeceğine dair sabrımızı ve umudumuzu uzun süre önce kaybettik" ifadelerini kullanan Esad, 'Erdoğan'ın ordusu' olarak nitelediği Türk ordusunun Suriye'de savaştığını da söyledi.

'HALK İSTERSE ERKEN SEÇİM DÜZENLENİR'

Esad, "Bu (erken seçim düzenlenip düzenlenmeyeceği), insanların ne istediğine ve erken seçim düzenlenmesi yönünde yoğun bir istek olup olmadığına bağlı. Böyle bir istek varsa, bu benim için sorun değil. Doğal olan, belirli muhalif güçlerin değil insanların isteklerine göre hareket etmek" dedi.

Esad ayrıca, devlet başkanının parlamento tarafından belirlenmesi yerine doğrudan halk tarafından seçilmesinin Suriye için 'en iyisi' olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bana göre, seçimlerin çeşitli politik güçlerin etkisinden olabildiğince bağımsız olması ve tümüyle halkın düşüncesine dayanması için devlet başkanının halk tarafından seçilmesi en iyi seçenek."

?'ATEŞKES İYİDEN DAHA İYİ'

Suriye lideri, ülkesinde şubattan beri uygulanan ateşkesi 'iyiden daha iyi' olarak değerlendirdiğini belirtip, silah bırakmak isteyen her militanı kabul etmeye hazır olduklarını kaydetti.

"Ateşkes görece olarak başarılı oldu, yani pek çok kişinin beklediğinden daha iyi oldu. Zira birçok kişi, ateşkesin çökeceğini düşünüyordu. Diyebilirim ki, ateşkes 'iyi' olarak, hatta 'iyiden biraz daha iyi' olarak değerlendirilebilir" diyen Esad, şu vurguyu yaptı: "Devlet olarak ortak bir yaklaşımımız var: Durumu normale döndürmek ve Suriye'de daha fazla kan dökülmesini engellemek için silah bırakmaya hazır olan her militanı kabul etmeye hazırız."

'BM BARIŞ GÜCÜNÜN SURİYE'DE KONUŞLANMASI MANTIKSIZ'

BM barış güçlerinin Suriye'ye konuşlanmasının ise 'mantıksız' ve 'imkansız' olduğunu vurgulayan Esad, bunun nedenlerini şöyle anlattı:

"Bu gerçekçi değil çünkü böyle güçler uluslararası anlaşmalar temelinde devreye girerler. Bu anlaşmaların da ülkelerin onayını alması gerekir. Hangi ülkelerin mi? Bu durumda başka bir ülke yok. Sadece Suriye hükümeti ve bir ülke var. Diğer taraf ise bir ülke değil, bir terör örgütü. BM, bir terör örgütüyle nasıl anlaşma imzalayabilir?"

'S-400'LERİN RUSYA'YA GÖNDERİLMESİ GÜNDEMDE DEĞİL'

Rus askeri gücünün ülkedeki varlığına da değinen Esad, "Her devletin yabancı güçleri davet etmeye hakkı vardır. Bu nedenle kimse bunu bize yasaklayamaz" vurgusu yaptı. Esad, Lazkiye yakınlarındaki Hmeymim üssüne konuşlandırılan Rus S-400 sistemlerinin Rusya'ya geri gönderilmesinin şu anda gündemde olmadığını da ekledi.