Eşini vuran adamı linçten polis kurtardı

Boşanma davası açıp ayrı yaşamaya başlayan eşi Necla Al'ı, caddede tabancayla vurup ağır yaralayan Nazım Al'ı, halk linç etmeye kalkıştı. Polis kalabalığı tazyikli su, göz yaşartıcı bomba ve plastik mermi kullanıp dağıtılarak Nazım Al'ı linçten güçlükle kurtardı.

14 Mart 2015 Cumartesi, 17:21
Abone Ol google-news

Olay Van'ın en merkezi yeri Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Soydan Kavşağı'nda öğle saatlerinde meydana geldi. Şiddet gördüğü için boşanma davası açıp ayrı yaşamaya başlayan Necla Al ile eşi Nazım Al caddede karşılaşınca tartışmaya başladı. Bir anda belindeki tabancasını çeken Nazım Al, eşi Necla'nın iki ayağını va omuzlarına peş peşe ateş etti. Vücuduna isabet eden kurşunlarla ağır yaralanan ve kanlar içinde yere yığılan Necla Al hastaneye kaldırılırken, çevredekiler saldırgan Nazım Al' tepki gösterdi. Kısa sürede çevrede büyük bir kalabalık toplandı ve eşini vuran Nazım Al'ı linç etmeye kalkıştı.

Kanlar içinde yere yığılan Necla Al, kanlar içinde yerde yığılırken, çevredekiler kısa şaşkınlıktan sonra tepki gösterdikleri Nazım Al belindeki tabancayı çekerek karısının iki ayağına ve omuzuna birer kez ateş açtı. Vücuduna isabet eden kurşunlarla kanlar içinde yere yığılan ağır yaralı Necla Al, ambulansla Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Çevrede toplananların tepkisi karşısında Nazım Al, yakındaki işyerine girdi. İşyeri önünde toplanan ve 'Jın Jiyan Azadi- Kadın, Yaşam Özgürlük' sloganlarının yükseldiği öfkeli kalabalık, Nazım Al'ı linç etmek istedi.

Gelen polisler, sayıları bir anda artan kalabalığı önce ikna etmeye çalıştı, kalabalık dağılmayınca da tazyikli su, göz yaşartıcı bomba ve plastik mermi kullandı. Polisler uzun uğraş sonunda kalabalığı dağıtarak, linçten kurtardığı Nazım Al'ı, sokak ortasında eşini vurduğu suçlamasıyla gözaltına aldı.

EMNİYET'TEN AÇIKLAMA

Cumhuriyet Caddesi'nde Nazım Al'ın, boşanmak isteyen eşi Necla Al'ı tabancayla yaralanması ile ilgili Van Emniyet Müdürlüğü tarafından yazılı açıklama yaptı. Yaralı Necla Al'ın Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavisini sürdüğü belirtilirken, Nazım Al ise sorgulanmak üzere Van Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: '14 Mart 2015 günü saat 13.30 sıralarında, ilimiz Cumhuriyet Caddesi üzerinde bir bayan vatandaşımıza silahlı saldırı düzenlenmiştir. Saldırıya maruz kalan N.A. isimli vatandaşımız ile eşi N.A. arasında boşanma süreci yaşandığı, bu nedenle söz konusu saldırının eşi tarafından gerçekleştirildiği anlaşılmıştır. Saldırı sonrasında tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde de kadına yönelik şiddet konusunda gelişen hassasiyete paralel olarak, olay yerinde vatandaşlarımız tepki göstermek maksadıyla toplanmışlardır. Kalabalığın olayın failine yönelik saldırgan tutum içerisine girmesi üzerine, bölgeye Çevik Kuvvet ekipleri sevk edilerek hem bölgenin hem de şüphelinin güvenliği alınmıştır.'

3 POLİS VE 2 VATANDAŞ YARALANDI

Açıklamada, kalabalık içerisinden bazı şahısların pravakasyon girişiminde bulunduğu da belirtilerek, 'Vatandaşlarımızı provake etme girişimleri sonucunda güvenlik kuvvetlerimize karşı taşlı saldırı düzenlenmesi üzerine kısa süreli bir müdahale ile kalabalığın dağıtılıp, şüphelinin Polis Merkezi' ne nakli sağlanmıştır. Müdahale sırasında 3 polis memuru ile 2 vatandaşımız hafif şekilde yaralanmıştır' denildi.

KORUMA TALEBİ YOK

Van Emniyet Müdürlüğü, açıklamasında saldırıya uğrayan kadının koruma talebinin olmadığı belirtilerek, 'Silahlı saldırıya maruz kalan N.A. hastanede tedavi altına alınmış olup, hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Öte yandan mağdure N.A. 'nın bugüne kadar herhangi bir korunma talebinin olmadığı ve bu nedenle hakkında koruma tedbiri uygulanmadığı yapılan incelemeden anlaşılmıştır. Konu hakkında Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır' ifadelerine yer verildi.