Eski AKP’li vekil Mercan ile Washington Büyükelçiliği’ne ilk defa siyasi bir atama yapıldı

Biden dönemiyle birlikte gözler Ankara-Washington ilişkilerine çevrili. Mercan’ı kriz başlıklı yoğun bir gündem bekliyor.

25 Şubat 2021 Perşembe, 02:00
Eski AKP’li vekil Mercan ile Washington Büyükelçiliği’ne ilk defa siyasi bir atama yapıldı
Abone Ol google-news

Washington-Ankara hattındaki ilişkilerde Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması, ABD’nin yaptırım kartını çıkarması dahil kriz başlıklarıyla gerilim sürerken Türkiye’nin yeni Washington Büyükelçisi, eski AKP milletvekili ve Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan resmen atandı. Böylelikle Dışişleri Bakanlığı’nın kritik önemdeki temsilciliklerinden Washington Büyükelçiliği’ne ilk defa siyasi bir atama yapıldı. 

Gözler ABD-Türkiye’nin Biden dönemindeki ilişkilerine çevrili durumda. Dışişleri Bakanlığı’nda geçen yıl aralık ayında belli olan yeni büyükelçi atamalarına ilişkin kararlardan bir bölümü, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak resmiyet kazandı. Buna göre Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Dublin Büyükelçisi Murat Burhan ve Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç merkeze alındı. Dublin Büyükelçiliği’ne Dışişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Hakan Olcay, Belgrad Büyükelçiliği’ne Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Tokyo Büyükelçiliği’ne de Çok Taraflı Siyasi İlişkiler Genel Müdürü Korkut Güngen atandı. Washington’a atanan Mercan, Rusya’dan alınan S-400 sistemi, Türkiye’nin F-35 programına geri dönme girişimleri ve ABD’nin Suriye’de terör örgütü YPG’ye verdiği destek, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in iadesi gibi sorun başlıklarının bulunduğu Türkiye-ABD ilişkilerinin yeni döneminde Washington’da görev yapacak.

AKP’NİN ‘BAŞARILI’ ELÇİSİ

AKP kurucuları arasında yer alan ve milletvekili olduğu dönemde TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığı da yapan Mercan, 2017’de Tokyo Büyükelçiliği’ne atanmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ocak 2019’da TBMM Dışişleri Komisyonu’nda muhalefet milletvekillerinin büyükelçiliklere siyasi atamaları eleştirmesi üzerine “Kimse kusura bakmasın en iyi, en başarılı büyükelçilerimiz dışarıdan atadıklarımız. İlk sıraya Tokyo Büyükelçimiz Mercan’ı, ikinci sıraya da Pekin Büyükelçimiz Emin Önen’i koyarım” demiş, bu açıklamaları tepki çekmişti. Mercan, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı olduğu dönemde Teksas Eyalet Senatosu’nda “küresel barış ve anlayışa katkılarından dolayı Fethullah Gülen’i takdir eden” karar tasarısının kabul edildiği oturuma konuk olarak katılan AKP’li milletvekilleri arasında yer almıştı.