Eski MHP Torbalı İlçe Başkanı'nın astığı "128 milayar dolar nerde?" pankartı söküldü

İzmir'in Torbalı İlçesi'nde bir dönem MHP İlçe Başkanlığı görevini yürüten, 2014 yerel seçimlerinde de bu partiden belediye başkan adayı olup seçime giren Yurdadoğ Mutlu'nun evinin balkonuna astığı "128 milyar dolar nerede" yazılı pankart, polis ekiplerince söküldü.

15 Nisan 2021 Perşembe, 17:03
Eski  MHP Torbalı İlçe Başkanı'nın astığı
Abone Ol google-news

Bir dönem MHP İlçe Başkanlığı görevini yürüten, 2014 yerel seçimlerinde de bu partiden belediye başkan adayı olup seçimlere giren Yurdadoğ Mutlu, Sadık İleri Bulvarı'ndaki bir apartmanın dördüncü katında bulunan evinin balkonuna bu sabah Türk bayrağı ve "128 milyar dolar nerede" yazılı pankart astı.

EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜ

Pankartın alt kısmında ise "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" ifadeleri yer aldı. Birkaç saat balkonda asılı kalan pankart, Torbalı polisini harekete geçirdi. Dün, CHP Torbalı İlçe Örgütü'nün astığı pankartı kaldıran polis ekipleri, eski MHP'li Mutlu'nun evinde asılı pankart için de İzmir Valiliği'nin talimatını gerekçe göstererek işlem yaptı. Polis ekipleri, Yurdadoğ Mutlu'nun evine girip balkondaki pankartı indirdi. Yurdadoğ Mutlu ise Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülüp ifadesi alındı.

“ANAYASAL HİÇBİR HAKKIMIZ YOK”

Emniyet çıkışında konuşan Mutlu, şu açıklamayı yaptı:

"Malum gündemle ilgili 128 milyar doların ne olduğunu merak ettiğim ve buna verilen cevapların bir vatandaş olarak beni tatmin etmediği için kendi imkanlarımla pankart hazırlatıp sabah saatlerinde evimin balkonuna bunu astım. Bu benim anayasal hakkım. Bunu sormanın en doğal hakkım olduğunu biliyorum. Benim herhangi bir siyasi parti üyeliğim yok. Gönlümde mutlaka yatan bir aslan var. Hiçbir siyasi parti ve devlet kurumlarıyla karşı karşıya gelme gibi de bir niyetim yok. Biz devletimize saygılıyız. Devlet başka hükümet başka bir şey. Bunu doğru ayırt etmek lazım. Polis kardeşlerimiz de geldiler, ellerinde valilik makamının kendilerine tebliğ ettiği bir tebligat olduğunu söylediler. Ha bu tebligat bizim pankartımıza yüzde 100 uymuyor ama biz yine Ramazan gününde devlet görevlilerini yormak istemedik. Kendi imkanlarımızla söküp teslim ettik. Tebligat gereği tutanak tutuldu. Biz de imzaladık. Şu anda evimize gideceğiz. Ama içler acısı olan konu şudur; Türkiye Cumhuriyeti diyoruz, ama artık Cumhuriyet tabelada kalmış. Ülkenin yönetim şeklinin ne olduğunu biz gerçekten anlamadık. Oligarşi mi monarşi mi teokrasi mi karmakarışık. Türk tipi başkanlık dedikleri herhalde bu olsa gerek. Artık anayasal hiçbir hakkımız yok. Tamamen bir parti devleti haline dönmüşüz. Allah sonumuzu hayır etsin diyoruz. Ama tüm vatandaşlarımızı da haksızlık karşısında susmamaya davet ediyorum. Dilsiz şeytan olmamaya davet ediyorum. Herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum.”

MHP'YE EN FAZLA OYU KAZANDIRMIŞTI

Mutlu, MHP adayı olarak girdiği 2014'teki seçimlerde 14 bin 198 oy alarak AKP ve CHP adayının ardında yer almıştı. MHP'ye ilçe tarihindeki en fazla oyunu kazandırmasına rağmen Mutlu seçimi kaybederken, AKP adayı Adnan Yaşar Görmez ipi göğüslemiş, belediyeyi CHP'den devralmıştı. 2019 seçimlerinde ise seçimi tekrar CHP kazanmıştı