Fatih Terim'den taraftarlara eleştiri

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Brezilya'ya hazırlık maçında 4-0 yenildiğimiz karşılaşma sonrasında açıklamalarda bulundu.

12 Kasım 2014 Çarşamba, 23:33
Abone Ol google-news

Fatih Terim, A Milli Takımımız'ın Brezilya'ya 4-0 kaybettiği hazırlık karşılaşması sonrasında açıklamalarda bulundu. Gerçeklerle yüzleşilmesinin gerektiğini söyleyen deneyimli teknik adam, "Teknik analizi herkes yapacaktır ama, güzel bir takımla oynadık. Müthiş bir takım seyrettirdik, zaman zaman biz de seyrettik. Şu olsaydı, bu olsaydı değil bu maçın yorumu. Türkiye'nin her insanının zaman zaman bazı gerçeklerle yüzleşmesinde yarar var. Bu da onlardan bir tanesi. Ki sonrada ileride karşılaşacağımız projeleri etkilesin. O yüzden olaya böyle bakmak lazım. Daha da yiyebilirdik. 1-2 tane de belki biz atardık." ifadelerini kullandı.

"KÜÇÜK VİZYONLARLA BİR YERE GİDİLMEYECEĞİNİ ANLAMAMIZ LAZIM"

Brezilya'nın dünyanın en iyi takımlarından bir tanesi olduğunu söyleyen Fatih Terim, "Daha gol yemediler, Japonya'dan geldiler orada da 4-0 kazanmışlardı. Türkiye'de bazı şeylerin altını daha net çizmemiz lazım. Bir şeylerin yeterli olmadığını, küçük vizyonlarla bir yere gidilmeyeceğini bilmemiz lazım. Sevgi ortamında, kendi gerçeklerimizi görerek yapabiliriz. İzlanda maçında, yıldızlar diye sorduklarında ben de yıldızlar kim demiştim. Taffarel geldi biraz önce, yarın antrenmanmları var, bana 'Neymar yine aynı koşuyor' dedi" şeklinde konuştu.

"15. DAKİKADA NE OYUNCULAR NE DE FEDERASYON BAŞKANI..."

Uzun vadeli projeler yapmaları gerektiğini belirten Terim, "Böyle yıldızlar topluluğunu seyrettirdiğimiz için Türk halkına çok mutluyum. Bizde de bazı gerçekler, bu tip gerçekleri görerek değişebilir. Bunlar bizim çocuklarımız. O hatalı, beriki hatalı, ben hatalıyım itiraz yok. Bizim çocuklar elinden geleni yapmaya çalışıyor. Kötü oynuyor, iyi oynuyor. Ama 15. dakikada ne oyuncular, ne de federasyon başkanı bunu hak ediyor" dedi.

Kazakistan maçını da değerlendiren Fatih Terim, "Pazar günü bir yarışma içinde maça çıkacağız. Kendi evlatlarımızı dövmeyelim. Kötü oynayabilirler, ben de kötü yönetebilirim. Ayağına gelince yuhluyorsunuz, öbür tarafa gelince alkışlıyorsunuz. Ben bu maç için, Kazakistan'ın oyun anlayışı böyle diye başka takım da seçebilirdim. Hayır, ben Arjantin ile de oynayalım da Messi'yi de izlesinler diye düşünürüm. Bu seyirci kültürünü, yaklaşımı değiştirmemiz lazım. Bu oyuncuların hiçbiri bunu hak etmiyor. Bizim görevimiz onları el üstünde tutmak. Bunlar bizim evladımız. Hepimiz de böyle olmalıyız. Sağ bek oynar mı, santrafor bu mu olmalı falan... Sorarlar, daha iyisi var mı da oynatmadık mı?" ifadelerini kullandı.

"BAZEN KULÜBEDE BİLE ACİZ KALABİLİRSİNİZ"

Bu tür sonuçların gerçekleri görme konusunda yardımcı olabileceğini belirten Fatih Terim, "Bazen böyle milatlar vardır, aradaki farkı görüyoruz. Neymar 90. dakika yanımda orada top istiyor. Soruyorlar, benim atmam lazım diyor. Herhalde onun istekleri de başka oyuncuları yakalamak. Biz de ne yapmalıyız ki oralara gelmeliyiz. Ben yapmam başkası bulunur. Konu bu değil. Bu ülkede zaman zaman böyle bir takım gelmeli ve gerçekleri gözümüze batırmalı. Ben pesimist bir insan da değilim, çok iyimser bir insanım. Bazen kulübede bile aciz kalabilirsiniz. Neymar'ı da alkışlayalım, Brezilya'yı da alkışlayalım, bizim çocukları da alkışlayalım. Doğruları ülke olarak yapmamız lazım. Önemli bir ders, önemli bir milat" sözleriyle açıklamalarını tamamladı.