Financial Times'ten Türkiye'ye 'acil' uyarı

Financial Times, Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler gerekeni acil yapmazsa piyasalardaki kötü gidişin çöküşe neden olabileceğini yazdı.

20 Ağustos 2015 Perşembe, 12:00
Abone Ol google-news

İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi, gelişmekte olan ülkelerin acil kamu harcamalarını artırması gerektiğini aksi halde piyaslardaki kötü gidişin çöküşe neden olabileceğini yazdı. Financial Times'ın uyardığı ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor...

Financial Times, "Dünya gelişen piyaslardaki çöküşten korkmalı" başlığı ile verdiği yazıda, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gelişen piyasalardan para çıkışının geldiği noktayı değerlendirdi.

Gazete, gelişen ülkelerin para birimindeki değer kaybı, ithalatta ve yatırımlarında oluşan azalma şeklinde gelişen tehlikeli bir döngüye girdiğini belirtti.

 

"TÜRKİYE İÇİNDE AYNI TEHLİKE VAR"

İçinde Türkiye'nin de yer aldığı bu ülkelerin acilen yapısal reformları hayata geçirmesi ve kamu harcamalarını artırarak büyümeyi desteklenmeleri gerektiği ifade edilen yazıda, şu ana kadar sadece Meksika ve Hindistan'da siyasi iktidarların reformlara ciddi biçimde ağırlık verdiği belirtildi.

 

"BÜYÜMEYE HIZ VERİLMELİ"

Gelişen ülkelerin borçlanma ihtiyaçlarını asgari düzeye çekmek için kamu harcamalarını sınırladığı da ifade edilen yazıda, mali durumu uygun olan ülkelerin büyümeyi desteklemek için harcamalara hız vermesi gerektiği vurgulandı.

 

"KÖTÜ GİDİŞ ÇÖKÜŞE DOĞRU GİDEBİLİR"

Yazıda, Dünya Bankası, Afrika Kalkınma Bankası ve Asya Altyapı Yatırımları Bankası gibi kurumların gelişen ülkelerdeki projelere finansman programlarını artırması gerektiği de belirtildi. Tedbirlerin alınmaması halinde piyasalardaki kötü gidişin çöküşe doğru gidebileceği sinyalleri verildi.