Galatasaray Başkan Adayı Eşref Hamamcıoğlu'ndan Terim yorumu: Sportif direktör olmalı

Galatasaray Başkan Adayı Eşref Hamamcıoğlu, Fatih Terim'in teknik direktörlüğü bırakıp sportif direktörlük makamına geçmesi gerektiğini düşünüyor.

04 Mayıs 2021 Salı, 13:19
Galatasaray Başkan Adayı Eşref Hamamcıoğlu'ndan Terim yorumu: Sportif direktör olmalı
Abone Ol google-news

Galatasaray'da gündem, mayıs ayında yapılacak başkanlık seçimleri. Sarı-kırmızılıların eski Divan Kurulu Başkanı ve Başkan adayı Eşref Hamamcıoğlu, yaklaşan seçimler öncesinde Akşam Gazetesi'ne değerlendirmelerde bulunurken, Fatih Terim'in Galatasaray'daki geleceği hakkında da konuştu. Hamamcıoğlu, “Fatih Terim'in artık futbol direktörlüğüne geçmesi lazım. Onun tecrübesi yönetimsel olarak çok fayda sağlar. Desteği çok değerli olur. Bizim bir parçamız Fatih Terim”

Mayıs ayı sonunda yapılması planlanan Galatasaray kongresinde başkanlık görevi için yarışacak olan kulübün eski Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu, Akşam gazetesinden Serdar Sağlam'a konuştu. 

"TERİM, SPORTİF DİREKTÖR OLMALI"

"Son dönemde adı Galatasaray başkanlığı için de geçiyor Fatih Terim'in. Belki futbol direktörü olarak önemli işler yapabilir. Sizce kulübede mi yoksa tepede futbol direktörü olarak mı daha faydalı olur?" sorusuna yanıt veren Hamamcıoğlu, "Bence artık futbol direktörlüğüne geçmesi lazım. Fatih Terim Hoca benimle aynı yaşlarda; 67-68... Bu bir olgunluk dönemi artık. Avrupa'da rekabet farklı bir aşamaya geldi. Futbolcu olarak önemli bir geçmişi olmayan Klopp, Tuchel gibi genç antrenörler oldukça başarılı.

Meşhur futbolcular olarak tanımıyoruz bunları. Ama eğitimliler ve çağa uygunlar. Galatasaray da Fatih Terim'in tecrübesinden yönetimsel olarak çok fayda sağlar. Biz bir bütçe vizyonuyla geleceğiz. Bu vizyonun gerçekleşmesi için Galatasaraylıların katkısı şart. Fatih Hoca ile zamanı gelince konuşulur. Desteği çok değerli olur. Bizim bir parçamız Fatih Terim" dedi.

"FLAŞ TRANSFER DÖNEMİ BİTTİ"

Bütçe vizyonundan bahsettiniz. Pandemide koşullar daha da zorlaştı. Nasıl bir ekonomi yönetimi gerçekleştireceksiniz?

"Kendi oyuncularımızı, yıldızlarımızı özkaynağımızdan yaratmamız lazım. Özellikle futbolda. Bugün Galatasaray'ın futbol şubesinin bütçesini yüzde 40 küçültmezseniz ayağa kalkamazsınız. Mümkün değil. Onun için de altyapıya önem vereceksiniz. Düze çıkılabilmesi için flaş transferlerle iş bitti."

"ACI REÇETEDEN KURTULUŞ YOK"

Ali Koç da Fenerbahçe'nin başına gelirken bu tarz söylemlerde bulunmuştu ama baktık ki kısa sürede eskisi gibi harcamaya başladı.

"Neden? Çünkü Ali Koç bir holding yöneticisi. Kulüp yönetmekte, profesyonel yöneticilik anlayışında olmayan ve sizin doğru bildiğiniz kararlarınızı negatif etkileyen üç tane önemli parametre var. Taraftar, basın ve sosyal medya. Kulüpleri bunlara göre yönettiğinizde bu hale geliyorsunuz. Direnişle bunun karşısında durmak lazım. Bunlara karşı olmak anlamında değil. Acı reçeteyi anlatarak bilinçlendirmek gerekiyor. Bu mantaliteyle devam ederlerse seneye Galatasaray da Fenerbahçe de Beşiktaş da olmaz."

"BANKALAR BİRLİĞİ İLE YENİ ANLAŞMA YAPMAK LAZIM"

Eşref Hamacıoğlu Bankalar Birliği ile yapılan anlaşmanın revize edilmesi gerektiğini söyledi.

Eşref Hamamcıoğlu, Bankalar Birliği ile kulüpler arasında imzalanan sözleşme için, "Kulüplerin elini kolunu bağlıyor. Yeniden müzakere etmek gerekiyor. Eskisi gibi yürütemezsiniz çünkü yapılan sözleşme buna izin vermiyor. İsteseniz de yapamazsınız. Biz anlaşma hakkında ancak basın yoluyla bilgi sahibi olabildik. O dönemde Divan Kurulu Başkanı olmama rağmen bilgi edinemedik. Okuduklarımıza göre bu bir rehin alma sözleşmesi" ifadelerini kullandı.

"YAYIN HAKLARI İÇİN NETFLİX'LE GÖRÜŞÜRÜM"

Hamamcıoğlu, "Kulüpler Birliği ne iş yapıyor çok anlamıyorum. Nasıl bir birlik? Bugün yayıncı kuruluş fi yatları düşürdü. Ödemeleri geç yapıyor. Kulüpler Birliği'nin buna karşı durması lazım. Bu birlik olmasa belki ben gider yayın hakları için Netflix ile görüşürüm" diye konuştu.