"Gazeteciler kendini güvende hissetmiyor"

ÇGD, Özgür Gündem gazetesinin iki yazarının KCK operasyonları çerçevesinde gözaltına alınmasını ve gazeteye yönelik baskıları kınadı. Dernek tarafından yapılan açıklamada oluşturulan baskıcı iklim nedeniyle hiçbir gazeteci ve yazarın kendini güvende hissetmediği ifade edildi.

27 Kasım 2011 Pazar, 09:24
Abone Ol google-news

ÇGD Genel Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, kurulduğu günden bu yana baskı altında yayın hayatını sürdüren Özgür Gündem Gazetesi'nin yine hedefte olduğuna işaret edildi. Açıklamada, "1990'lı yıllardan itibaren yayın hayatına başlayan Özgür Gündem gazetesi çalışanları, çeşitli saldırılara maruz kalmışlardır. 1990'lı yıllarda görmeye alışık olduğumuz manzaraları 2011 Türkiye'sinde tekrar görmekteyiz. KCK operasyonu adı altında ilk olarak 14 Nisan 2009 tarihinde Gün TV Haber Müdürü Ahmet Birsin tutuklandı ve cezaevine konuldu. Daha sonra yine KCK soruşturması gerekçe gösterilerek, Ekim 2011 tarihinde Gün TV Müdürü ve Azadiya Welat Gazetesi yazarı Tayip Temel ile Gündem Gazetesi editörlerinden Kazım Şeker tutuklandı" denildi.

Son olarak da özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin talimatıyla 22 Kasım'da Özgür Gündem Gazetesi'nin merkez bürosunun basılarak, gazetenin yazarları Cengiz Kapmaz ve Ayşe Batumlu'nun gözaltına alındığı hatırlatılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Yazar Kapmaz çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılırken, Ayşe Batumlu ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Savcılığın talimatıyla gazetenin merkez bürosunun basılarak arama yapılması gibi özel bir uygulama dikkat çekti. Bu uygulama Özgür Gündem devamı olarak bir süre yayın hayatını sürdüren Özgür Ülke Gazetesinin 1994 yılında bombalanması olayını akıllara getirmektedir. Devlet tarafından 'Kürt basına' yönelik uygulanan politikaların 17 yıl öncesine benzemesi herkes tarafından kaygı verici bulunmaktadır. Çeşitli soruşturma dosyaları gerekçe gösterilerek, gazetecilerin gözaltına alınması, tutuklanması ve üzerlerindeki "baskı ortamın" artarak devam etmesi kabul edilemez."

Açıklamada, oluşturulan baskıcı iklim nedeniyle hiçbir gazeteci ve yazarın kendini güvende hissetmediği ifade edildi. Açıklamada, "Gazeteciler yaşadıkları ekonomik baskı, editoryal bağımsızlık gibi sorunlarının yanı sıra, farklı soruşturmalar gerekçe gösterilerek 'terörist' damgası yemekle karşı karşıya kalmaktadır. Ancak bu iklime rağmen meslektaşlarımız, evrensel gazetecilik ilkelerini gözeterek, halkın haber alma hakkını kullanmasını sağlayacaktır. Dün olduğu gibi, bugün de meslektaşlarımız baskı ve dayatma ortamına boyun eğmeyecektir. ÇGD olarak Özgür Gündem gazetesine yapılan baskıları kınıyor ve dayanışma duygularımızı iletiyoruz" denildi.