Genç işadamı domuz gribinden öldü

Sivas'ta özel güvenlik şirketi sahibi 39 yaşındaki Mustafa Atar, domuz gribi tanısıyla tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Hastanede bir kişinin daha aynı tanı ile tedavi gördüğü ve durumunun kritik olduğu belirtildi.

02 Mart 2015 Pazartesi, 10:04
Abone Ol google-news

Sivas'ta özel güvenlik şirketi sahibi evli ve 3 çocuk sahibi Mustafa Atar, yüksek ateş şikayeti ile 19 Şubat'ta Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurdu. Atar'dan alınan kan örnekleri Ankara'a gönderilerek incelendi. Yapılan tetkiklerde Atar'ın kamuoyunda 'domuz gribi' olarak bilinen H1N1 virüsüne yakalandığı belirlendi.

Hastanenin anestezi yoğun bakım servisine yatırılan Atar, yapılan tüm müdahalelere rağmen dün yaşamını yitirdi.

Yakınlarına teslim edilen Atar'ın cenazesi, kılınan namazının ardından toprağa verildi. Hastanede bir kişinin daha aynı tanı ile tedavi gördüğü ve durumunun kritik olduğu belirtildi.

HASTANE BAŞHEKİMİNDEN AÇIKLAMA

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Faktültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Gökçe yaşamını yitiren işadamı Mustafa Atar'ın kendilerine 19 Şubat'ta akciğer enfeksiyonu ve buna bağlı bazı bulgularla müracat ettiğini belirterek şu açıklamayı yaptı: ''Biz hastayı görür görmez şikayetlerinden anladığımız için direk yoğun bakıma yatırdık. Yoğun bakımda hastanın şikayetleri daha da ilerledi. Genç hasta olması ve şikayetlerinin bu kadar hızlı ilerlemesi ve yapılan değerlendirmeler sonucunda hastamızda domuz gribi şüphesi düşünüldü. Hastamız zaten bu şüpheyle yatırıldığı için tüm tedbirler alınmıştı. Özel izole bir odaya alındı. Gerekli tüm tedbirler alındı. Zaten bu bölgede bu tür hastaları bizim hastanemiz kabul etmekte. Bu hastayla ilgili Ankara'ya gönderdiğimiz testlerin sonucu pozitif geldi. Ve sonuçta zaten hastamıza uygun tedavi uygulanmaya başlamıştı ama hastamızı, şikayetlerini giderek artmasına bağlı olarak yoğun bakımda mekanik vantilatör dediğimiz cihaza bağladık. Bu cihaza bağlandıktan sonra tüm tedavilere rağmen hastanın şikayetlerinin ve kliniğinin düzelmemesi, daha da ağırlaşması sonucu 1 Mart'ta hastamızı çoklu organ yetmezliği ve sepsise ve akciğer yetmezliğine bağlı olarak kaybettik."

Öte yandan Atar'ın hastalanmadan bir süre önce yurt dışına çıktığı ve virüsü buradan kapmış olabileceği değerlendiriliyor. Atar'ın Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi'nden önce özel bir hastaneye başvurduğu ve boğaz enfeksiyonuyla ilgili tedavi gördüğü, ancak durumu ilerleyince Cumhuriyet Üniversitesi'ne başvurduğu belirlendi.

AİLESİ: BİZE BİLGİ VERİLMEDİ

Domuz gribi sonucu yaşamını yitirdiği açıklanan işadamı Mustafa Atar'ın kent merkezindeki Gülyurt Mahallesi'ndeki evinde büyük üzüntü yaşanırken, yakınları da taziyeleri kabul ediyor. Atar'ın dayısı Kurban Çelik, domuz gribi teşhisiyle öldüğü bilgisinin kendilerine verilmediğini, konuyu basından öğrendiklerini iddia ederek şunları söyledi: "Normal gribal enfeksiyona yakalanmıştı. Önce özel hastaneye götürdük. 1 hafta iğne vuruldu. Daha sonra ise iki gün hastanede yattı. Gribal enfeksiyon var, bademcikleri şişmiş dediler. Özel hastanede 2 gün yattıktan sonra, üniversite hastanesine götürdüğümüzde, acil serviste yapılan inceleme akabinde yatırıldı. Yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımda 8- 9 gün kaldı ve hakkın rahmetine kavuştu. Bazı haberler duyuyoruz o bizi üzüyor. Gripten bahsediliyor. Burada 3 yavrusu var. Öyle bir şey olsaydı şayet o çocuklar ve ailesinin yakından ilgilenen insanların bilgilendirilip önlem alınması gerekirdi."

Kendilerine de konuyla ilgili detaylı bilgi verilmesini beklediklerini ifade eden Çelik şöyle devam etti: "Cenazemiz üzerinden başka şeyler yapılmasın. Bizdeki hastanenin verdiği ölüm kağıdında domuz gribi yazmıyor. Öldükten sonra, bu tür şeylerin söylenmesi hoş bir şey değil. Tetkik sonucunu bildireceğiz. Yürüyerek iğne vurulmaya giden evladımızı kaybettik. Sağlık Bakanlığı ve hastanelerden gelecek tahlilleri elimize alıp görelim, gerekiyorsa suç duyurusunda bulunma hakkımız saklıdır. Giden bizim canımızdır. Menfi haberler canımızı sıkıyor. Böyle bir şey varsa başka türlü önlem alınırdı diye düşünüyorum."

'CENAZEDEN BULAŞMA RİSKİ YOK'

Öte yandan hastane yetkilileri ise, hastanın geldiği andan itibaren domuz gribi şüphesiyle tedaviye alındığını ve yanına kimsenin yaklaştırılmadığını, aileye de durumla ilgili bilgi verildiğini söyledi. Tedavi sürecinde ailesinden herhangi birinde benzer hastalık belirtisine rastlanmadığı öğrenildi. Hastalığın yalnızca solunum yolu ile bulaştığı, hastanın yaşamını yitirmesi nedeniyle cenaze ve defin işlemi sırasında özel bir önlem alınmasına gerek bulunmadığı ifade edildi.

EN SON SAKARYA'YA GİTMİŞ

Memnune Atar ile evli olan Mustafa Atar'ın 4, 8 ve 12 yaşında 3 erkek çocuğu babası olduğu belirtildi. Öte yandan Atar'ın yakın tarihlerde yurt dışına çıkmadığı, en son 2010 yılında Çin'e gittiği belirtildi. Atar'ın Şubat ayı içerisinde uçakla İstanbul'a, oradan da Sakarya ve Kocaeli illerine gittiği, Sivas'a geri döndüğü ve bir süre sonra rahatsızlandığı kaydedildi.