Hakan Şükür bu sözleriyle olay olmuştu

Şükür'ün istifası, gecmişte yaptığı bazı açıklamaları da tekrar akıllara getirdi.

16 Aralık 2013 Pazartesi, 20:55
Abone Ol google-news

2 yıldır milletvekili olarak görev yaptığı AKP'den istifa ettiğini ve yoluna bağımsız olarak devam edeceğini açıklayan Hakan Şükür, dershane tartışmalarında da tavrını net olarak ortaya koymuştu.

HÜKÜMET'E OKULLARDA İYİLEŞTİRME YAPMASI TAVSİYESİNDE BULUNMUŞTU

Tartışmaların şiddetini artırdığı günlerde Twitter hesabından uyarı niteliğinde bir ayet paylaşan Şükür, Hükümet'e, dershaneleri kapatacağına okullarda iyileştirme yapması yönünde uyarılarda bulunmuştu. Şükür, duruma tepkisini, ''Elbette eğitim sistemimizin iyileştirilmesi hepimizin öncelikli görevidir. Ama bunu bir şeyleri yıkarak yapmaya taraftar olmadığımı belirtmek isterim. Dershanelere ihtiyaç duyulmayacak bir iyileştirme yapılmadan kapatılmasına evet demenin, doğru olmadığını düşünüyorum.'' sözleriyle dile getirmişti.

AKP milletvekili olmasına rağmen Hükümet'i eleştiren bu açıklamalarıyla dikkat çeken Hakan Şükür daha önce de ''Türk değilim'' diyerek yine dikkatleri üzerine çekmişti.

''ASLINDA BEN TÜRK DEĞİLİM''

Hakan Şükür, Burdur programı kapsamında Hüsnü Bayer Spor Salonu'nda zihinsel engellilerle bir araya gelmiş, daha sonra da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde düzenlenen bir söyleşiye katılmıştı. Söyleşide bir öğrencinin Kürt sorunuyla ilgili sorusu üzerine Şükür, şöyle konuşmuştu:

''Bugün yapılmak istenenleri hiç kimsenin kenara atmaması lazım. Ama buradan güç alan başka düşünceler de var. Yani bunun böyle olmasını istemeyen düşünceler de var. Bizim hassasiyetlerimiz belli. Ülkesi, bütünlüğü, mezhebi, dini, dili, ırkı ne olursa olsun, etnik kökeni ne olursa olsun, beraber yaşama, beraber bazı şeyleri çözme adına çok önemli.

Bugün çok net görüyorsunuz kamuoyunda. Kolay bir süreç değil. Sizin attığınız adımlara ne kadar adım gelecek onu hep beraber göreceğiz. İnşallah daha sık beraber olur, daha fazla sorunlarımızı konuşup bu dostluğu kardeşliği pekiştirmek istiyoruz. Başta Kürt kardeşlerimizle olmak üzere.

Ben bir Arnavut'um. Aslında bu açıdan bakarsanız Türk değilim. Ama bu topraklarda ekmek yedim. Bu topraklarda yaşıyorum. Geçmiş dönemde kalıplara bölünmüşlük nasıl varsa, etnik kökenlere bölünmüşlük de maalesef oldu. Bunları yönetmek çok zor. Herkes bir hak arayışı içinde oldu. Bunları devlet olarak vermek ve kafa yormak, bunlarla ilgili çalışma yapmak zorundasınız. Bugünün iktidarı olarak biz de bunu yapıyoruz.''

Şükür'ün bu açıklaması, sosyal medyada uzun süre yankı bulmuştu.

FUTBOL YORUMCULUĞU DA OLAY OLMUŞTU

Hakan Şükür, LİG Tv'de yayınlanan Maraton programında yorumcu olarak yer alınca, yine bir tartışmanın fitilini ateşlemişti. ''Başbakan müsaade etti'' diyen Şükür'e bazı yazarlardan sert tepki gelmişti. Yazarlar konuyla ilgili şunları paylaşmıştı;

Yalçın Doğan - Hürriyet Gazetesi Yazarı

Acaba milletvekili olarak bu yorumculuk ne kadar mümkün, ne kadar doğru? Olsun, arkasında Fethullah, önünde Erdoğan, kim tutar seni Hakan, yürü ya Hakan.

Cengiz Semercioğlu - Hürriyet Gazetesi Kelebek Yazarı

Hakan Şükür, Maraton'a yorumcu olarak katıldı. Milletvekili olan hatta bir siyasi partiye üye olan birisi, gazetede köşe yazabilir mi, şike konusunda, küme düşme konusunda hükümetin çizgisi dışında bir şey söylemesi mümkün mü? Milletvekili sıfatını unutmadan yorum yapamayacak, bu da onun elini kolunu bağlayacak.

Mehmet Tezkan - Milliyet Gazetesi Yazarı

Hakan Şükür futbol yorumculuğunu daha önemli görerek milletvekilliğini önemsizleştirdi, ucuzlaştırdı.. Madem bu kadar meraklıydı, Meclis'te ne işi vardı.

Melih Aşık - Milliyet Gazetesi Yazarı

Bilindiği gibi Hakan, milletvekili seçilmeden önce yıllık 750 bin lira karşılığında TRT'de spor yorumculuğu yapıyordu. Milletvekili seçilince eleştiriler üzerine bu işi bırakmak zorunda kalmıştı. Şimdi ne değişti? Başka yorumcu mu kalmadı? Gibi sorular soruluyordu dün... Yaygın kanı teklifin Lig TV'den değil bizzat Hakan Şükür'den geldiği yolunda... Bu durumda Lig TV'nin teklifi kabul etmemek gibi bir şansı yok... Şaban'ın arkası güçlü mü güçlü...

Mustafa Mutlu - Vatan Gazetesi Yazarı

Hani; "Gülen Cemaati'ne dokunan yanar" diyoruz ya... Tersi de geçerli: Saygıda kusur etmeyen de doya doya yaşar! Bunun canlı örneği de Hakan Şükür'dür!

TWITTER'DA HAKAN ŞÜKÜR POLEMİĞİ

@vekilince: (CHP Yalova Milletvekili) Başbakan'ın özel izniyle bir AKP Milletvekilinin futbol yorumcusu olacağına ilşkin haberler okuyorum. 2004 yılında Ankara'da Ömer Seyfettin Lisesi'nde boş geçen Fizik derslerine hiçbir ücret talep etmeksizin girmek istedim. Meclis Başkanlığı izin vermedi.
@rmznkrnz: Vekil maaşları veto yedi, Hakan Şükür Maraton'a başladı! Ne yapsın, geçim derdi!
@BulentCalti: Hakan Şükür, baktı TBMM'de konuşamıyor şansını Lig TV'de denemeye karar verdi herhalde...
@alperocal: Hakan Şükür vekilken konuşamadıklarını yorumcu olarak mı konuşacak şimdi, anlamadım cidden ?
@Nihatdogan_ND: Türkiye nin bana göre gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu Hakan Şükür Lig TV'de maraton programına başlayacak hayırlı olsun yakışır.
@YusufKenan_: Sn. Hakan Şükür milletvekili olduğu için TRT'deki yorumcu görevini bırakmamış mıydı? Lig TV'ye başlaması ne anlama geliyor?
@zaytungnews: T.B.M.M. Başkan'ı Cemil Çiçek, hergün halı saha maçı ayarlayarak Meclis'in boş kalmasına neden olan Hakan Şükür'ü sert bir dille uyardı...
@BRSFLK: Hakan Şükür futbol yorumculuğuna geri dödü. Madem bu kadar meraklıydı, Meclis'te ne işi vardı. Asli işi vekillik olduğu halde.