Harem selamlık anons

Ankara Büyükşehir Belediyesi, otobüs ve metrolarda manyetik kartlarını okutan öğrencilerin cinsiyetlerini ‘Bay, bayan’ diye sesli anonsla kart okuyucudan duyurmaya başladı.

20 Kasım 2015 Cuma, 19:07

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait metro ve otobüslerde, manyetik kart okuyucu cihazlara cinsiyet anonsu eklendi. Öğrenci ve öğretmen kartı kullanan Ankaralılar, kartlarını okuttuklarında “Öğrenci Bay” - “Öğrenci Bayan” anonsuyla karşılaştı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO, uygulamanın “usulsüz kullanımı önleme” gerekçesiyle yaşama geçirildiğini savundu. Uygulama yurttaşlardan da tepki topladı. Kartını okuttuktan sonra şaşkınlık yaşayan bir kadın yolcu, “Bayan mı dedi o?” diye tepki gösterdi.

Yaklaşık 2 yıldır kullanımda olan manyetik kartların “tam, indirimli, serbest” çeşitleri bulunurken Büyükşehir Belediyesi ücretsiz kullanımı olan “serbest kartları” da hangi gerekçeyle kart sahibine verdiğini anons ile duyuruyor. Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sema Kendirici, “Öğrencilere potansiyel sahtekar diye mi bakıyorlar birbirlerine bilet kullandırıyorlar diye? Diyelim ki paramız yok ya da çok sıkıştık, başkasının biletini kullandık diye sahtekarlıkla mı suçlanacağız? Para yerine geçen bir aracın, biletin, kartın cinsiyeti olur mu? Bu uygulama yardımlaşmayı da engelliyor” dedi.