Hastanede yangın paniği

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nin çatısında çıkan yangına müdahale için bölgeye 20'nin üzerinde itfaiye aracı gönderildi.

21 Eylül 2010 Salı, 11:50
Abone Ol google-news

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Orhan Doğan, hastanenin çatısından çıkan yangının büyük boyutlu olduğunu söyledi.

İhbar üzerine bölgeye 20'nin üzerinde itfaiye aracı sevk ettiklerini vurgulayan Doğan, yangının kontrol altına alınmasına çalışıldığını kaydetti.

Bu arada, Bursa Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren yangın helikopterinin yanı sıra arazözler de olay yerine sevk edildi.

Hastane çevresinde polis ekipleri, geniş güvenlik önlemleri aldı.
 

Yangın kontrol altına alındı

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinin çatısında çıkan yangının kontrol altına alındığı, soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Orhan Doğan, hastanenin çatısından çıkan yangınla ilgili ihbarı aldıkları anda bütün ekipleri bölgeye sevk ettiklerini söyledi.

Çok sayıda itfaiye aracının müdahalesiyle yangının kontrol altına alındığını ifade eden Doğan, soğutma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Doğan, bir çalışma sırasında kaynak makinesinden sıçrayan kıvılcımların yangına yol açtığının tahmin edildiğini belirterek, ''Elimizde net bir veri yok. Yapılacak incelemelerin ardından yangına yol açan nedeni tespit edeceğiz'' dedi.

 

Durumu ağır olan 3 hasta başka hastanelere sevk edildi

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz, Tıp Fakültesi Hastanesinin çatısında çıkan ve yoğun çabaların ardından söndürülen yangın nedeniyle durumları ağır olan 3 hastanın başka hastanelere sevk edildiğini söyledi.

Prof. Dr. Cengiz, gazetecilere yaptığı açıklamada, itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu yangının söndürüldüğünü ve soğutma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Yangının çıkış nedeninin henüz belirlenemediğini ifade eden Cengiz, ''Yangında sadece kliniklerin olduğu binanın bir bloğunun çatısı yandı. Bloktaki tüm hastaların tahliyesi yapıldı. Herhangi bir ölüm veya yaralanma olayı meydana gelmedi'' dedi.

Cengiz, hastane yönetiminin aldığı karar doğrultusunda durumu ağır olan 2 hastanın Çekirge Devlet Hastanesi, 1 hastanın ise Özel Acıbadem Bursa Hastanesine ambulanslarla sevk edildiğini bildirdi.

Olay yerine gelerek Rektör Prof. Dr. Mete Cengiz'i ziyaret eden Bursa Valisi Şahabettin Harput da gazetecilere, yangının izolasyon çalışması sırasında çıktığını öğrendiğini söyledi.

Yangının çıktığı bölümdeki hastaların tamamının tahliye edildiklerini anlatan Harput, ''Yangının çıkış nedeniyle ilgili kesin bir şey söylersem yanlış olur. Soğutma çalışmalarında da sona yaklaşılıyor'' dedi.

Harput, sabah saatlerinde Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesinde de yangın çıktığının hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:
''Ayrı ayrı hususlar. Onkolojideki yangın, kablolardan meydana geldi. Orada çalışmalar yapılıyor. Yangın riskine karşı kabloların yeniden gözden geçirilmesi ve varsa eksikliklerin giderilmesiyle alakalı bir talimatımız oldu. Onunla alakalı bir çalışma yapılıyor. Geçen yıl Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinde yaşanan olaydan sonra, bütün hastanelerin, bütün öğrenci yurtlarının, umuma açık mahallerin, oteller de dahil, buralardaki yangınla alakalı tedbirlerin yeterli olup olmadığı konusunda tarafımızdan bir denetleme yapıldı, yaklaşık 130 yer. Bu denetimi yapılan yerlerde kısmi eksiklikler tespit edildi. Onlara eksikliklerin giderilmesiyle ilgili süre verdik. Takip ediliyor. Yangınla alakalı yönetmelikler sürekli değişiyor. Her yönetmelik, bu konuda alınacak tedbirleri biraz daha ciddileştiriyor. Her yönetmelik çıktıkça eski tedbirlerin yeniye uyumu için yeni bir çalışma başlatılıyor.''

 

Yangının çıkış nedeni

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki yangının, çatıdaki izolasyon çalışmaları sırasında kaynak yapılırken ortamdaki parlayıcı maddenin aniden alev almasıyla çıktığını söyledi.

Vali Harput, UÜ Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz'i ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, hastanenin çatısında kış mevsimine hazırlık amacıyla izolasyon çalışması yapıldığını belirtti.
''Yangın, hastane çatısına izolasyon çalışmaları sırasında kaynak yapılırken oradaki parlayıcı maddenin aniden alev almasıyla çıkmış'' diyen Harput, şöyle konuştu:
''Çok süratli bir müdahaleyle yaklaşık bin 200 metrekare genişliğindeki alanda etkili olan yangın, yaklaşık 40 dakikalık bir zaman içerisinde aşağı katlara sirayet etmeden söndürüldü. Bu arada, her ihtimale karşı aşağı katlarda yatan hastalarımızın çok seri şekilde tahliyeleri yapıldı. Alt katlarda herhangi bir tahribat olmadığı için ikindiden itibaren hastalar yerlerine alınacak.''

Harput, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü de belirterek, ''Konuyla ilgili gerek adli gerek idari yönü itibarıyla varsa bir eksiklik, yanlışlık ve kusur, mutlaka ortaya çıkacak ve gereği yapılacaktır'' dedi.

Daha sonra Rektör Prof. Dr. Mete Cengiz ile yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Harput, burada yaptığı açıklamada ise şunları söyledi:
''Yangın mahallini yakından gördük. Ama bir şey daha gördük. Yangın Allah'tan orada çok ciddi bir riskin sınır noktasında söndürülmüş. Alt kata geçmek üzereyken söndürülmüş. Bu, çok önemli bizim için. Alt katlara geçmemesi, zamanında büyük bir fedakarlıkla söndürülmesi bizi, Bursa'yı ve milletimizi büyük bir felaketten korumuş. Tekrar geçmiş olsun diyorum.''