Hava değişimi hasta ediyor

Ani hava değişiklikleri hasta edebilir. Grip, üst solunum yolları enfeksiyonları, akut bronşit ve zatürre bu geçiş mevsimlerinde sıkça görülüyor. Uzmanlar, dengeli beslenme ve uyku düzenlerine dikkat edilerek hastalıklardan korunmanın mümkün olduğunu söylüyorlar.

14 Eylül 2016 Çarşamba, 18:46
Abone Ol google-news

Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez, sıcak bir havada terleyen bir kişinin ani çıkan soğuk bir rüzgâra veya klimaya maruz kalmasıyla aniden vücut ısısını kaybederek kas ağrıları yaşayabileceğini ve çocukların da dondurma yedikten sonra boğazlarının kolay enfekte olabileceğini söyledi. Sağlıklı bir bünyenin hava değişiminden etkilenmesinin pek beklenilmediğini anımsatan Sönmez, “Romatizmal hastalıklar, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, astım gibi kronik hastalığı olan kişilerin hava değişimlerinin yarattığı şikâyetleri kolaylıkla fark edebilir. Osteoartriti olan hastalar yağmurun yağacağını eklem ağrılarından öngörebilir ve hipertansiyon hastaları da aniden yükselen sıcaklarda şiddetli baş ağrıları çekebilir” diye konuştu.

HASTALANMAMAK İÇİN ÖNLEM ALIN

Ani hava değişiminin yanı sıra mevsim normallerinde izlenen değişikliklerin de alerjik hastalarda, semptomların daha şiddetli ve uzun yaşanmasına sebep olabildiğini kaydeden Sönmez, şöyle devam etti:

“Alerjik rinit astımı olan hastalar ani basınç, nem ve sıcaklık değişimlerinde çabuk etkileniyor. Hava koşullarına uygun giyinme ve tedbirli davranma mevsim geçişlerinde çok önemli. Dengeli beslenerek ve düzenli uyuyarak bağışıklık sisteminin desteklenmesi gerektiğini ve kronik hastalığı olan kişilerin şikâyetlerinde artış olursa hekimleri ile paylaşmaları wwwgerek.”