Havayı kirleten araçlara 140 bin lira ceza

Kayseri'de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hava kirliliğine neden olan motorlu taşıtlara yönelik bu yıl yapılan denetimlerde 2 bin 240 araca 140 bin lira para cezası kesildi.

28 Ekim 2013 Pazartesi, 12:45
Abone Ol google-news

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Bebek, Egzoz Gazı Emisyon Kontrolü Yönetmeliği kapsamında motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla il genelinde birçok noktada sürekli denetim yaptıklarını söyledi.

Denetimlerde egzoz emisyon değerleri standart limitlerin üzerinde olduğu tespit edilen araç sahiplerine bin 689 lira, egzoz emisyon ölçüm pulunun süresi dolan araç sahiplerine ise 842 lira para cezası uygulandığını ifade eden Bebek, ayrıca ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını vurguladı.

2012 yılında 740 araç denetlenerek 67 bin 342 lira para cezası kesildiğini belirten Bebek, 2013 yılının 9 ayında ise 2 bin 240 araç denetlenerek, 140 bin 57 lira para cezası uygulandığını ifade etti.

Bebek, hava kirliliğinin önüne geçilebilmesi için araç bakımlarının zamanında yaptırılarak, belirlenen uygun yakıt kullanılması gerektiğini söyledi.

Kış döneminde ısınmada kullanılacak yakıtların da hava kirliliği önlemek açısından önem arzettiğini dile getiren Bebek, İl Mahalli Çevre Kurulu kararında belirtilen yakıtlar dışında ısınma amaçlı mineral yağ, araba lastiği parçaları, katı atıklar ve tekstil atıkları, kablolar, ıslak odun, boyalı odun gibi maddelerin kullanılmaması gerektiğini kaydetti.