Her yıl 8 milyon insan bu nedenle ölüyor

Tütün ürünleri nedeniyle dünya genelinde her yıl 8 milyon insan hayatını kaybediyor. Türk Toraks Derneği, 31 Mayıs Tütünsüz Bir Dünya Günü nedeniyle yaptığı açıklamada tütün ürünleri kullanımının Covid-19 açısından yarattığı hayati tehlikelere de dikkat çekerek, hayatını kaybeden 8 milyon insanın içinde 65 bin çocuğun da olduğunu vurguladı.

31 Mayıs 2021 Pazartesi, 14:39
Her yıl 8 milyon insan bu nedenle ölüyor
Abone Ol google-news

Türk Toraks Derneği’nden Prof. Dr. Banu Salepçi, dernekten bilim insanlarının da aralarında olduğu, Covid-19 için yapılan bilimsel araştırmalara değinerek “Aralarında derneğimizin üyesi olan bilim insanlarının da bulunduğu dünya çapında yapılan birçok araştırma var. Bu araştırmalar tütün ürünleri (sigara, nargile, elektronik sigara, sarmalık tütün, maraş otu, pipo, puro vb.)  kullanımı ile  Covid-19  ilişkisini ortaya koyuyor. Bu bilgilere göre sigara içen kişilerin  Covid-19 hastalığına  yakalandığında hastalığı yaklaşık 2-2.5  kat  daha  ağır  geçirdiğini, ağır Covid-19  geçirmekle tütün kullanımının birebir ilişkili olduğu ortaya konulmuştur” dedi. Salepçi, aynı yazıda, pandeminin başında  sigara ve tütün ürünlerinin Covid-19'a iyi gelebileceğini  söyleyen yazıların hemen  hemen tamamının tütün  endüstrisi  sponsorluğunda olduğunun tespit edildiğini anımsatarak “Bu durum tütün endüstrisinin dünyayı kasıp kavuran, dünyada 168 milyon insanın hastalanmasına ve 3,5 milyon insanın ölümüne neden olan bir pandemiden bile kar etme peşinde olduğunu göstermektedir” diye konuştu. 

SİGARA BIRAKMA KLİNİĞİNE BAŞVURULAR AZALDI 

Türk Toraks Derneği’nden Doç. Dr. Dilek Karadoğan ise yine salgın döneminde sigara bırakma polikliniklerine başvurunun da azaldığına dikkat çekerek, şunları söyledi: 

“Pandemi döneminde yaşanan kapanmalarla, dünyada olduğu gibi ülkemizde de daha önceki  yıllarla karşılaştırıldığında sigara bırakma polikliniklerine başvuruların azaldığı, sigara  bırakma  müdahalelerinde  aksamalar olduğu gözlenmiştir. Tüm sağlık kuruluşlarında sigara bırakma polikliniklerine yeniden öncelik verilmesi ve nikotin bağımlılarının etkin bırakma yöntemine ulaşımın arttırılması gerekmektedir. Elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünleri de aslında birer tütün ürünüdür. Bu yeni nesil ürünleri pazarlayan tütün endüstrisinin ana hedef kitlesini oluşturan gençlerde elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünleri kullanımındaki artış endişe vericidir. Tütün kullanımı ile akciğer hastalıkları arasındaki ilişki bilimsel verilerle net olarak ortaya konmuşken, tütün endüstrisi tarafından zarar azalttığı iddia edilen elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerinin de geleneksel tütün ürünlerine benzer sağlık risklerini taşıdığı her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Ülkemiz tarafından 2004 yılında imzalanan Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi gereğince sözleşmeye taraf ülkeler sadece tütünle değil nikotin bağımlılığı ile bütünüyle mücadele etmelidir. Bu bağlamda tütün ürünlerine ilişkin yasal düzenlemeler yapılırken, toplum sağlığını tehdit eden sigara ve diğer tütün mamülleri kategorisine girmeyen yeni nesil nikotin ürünlerinin (ısıtılarak kullanılan nikotin ürünleri, elektronik sigara, vb.) üretimine, ithalatına ve satışına geçit vermeyen kararlılığın sürdürüleceğine inancımız tamdır. Tütün ürünü kullanan herkese pandeminin olumsuz etkilerinden korunmak için ‘bugün tütün ürünlerini bıraktığınızı kendinize ve çevrenize ilan edin!’ diyor ve bu konuyla ilgili sağlık kuruluşlarından destek almalarını öneriyoruz.”