Hüda-Par'dan askere kınama

Hür Dava Partisi (Hüda-Par), operasyonların sürdüğü güneydoğuda devlet güçlerinin, sivillerin rızası olmadığı halde evlere girip mevzilendiğini, evleri adeta karargaha dönüştürdüğünü duyurarak, “Bu tavrı kınadığımızı kamuoyuna bildiriyoruz” dedi.

22 Aralık 2015 Salı, 15:19
Abone Ol google-news

Twitter hesabından son bir haftadır kendilerine, özellikle çatışmaların yoğunlaştığı Cizre, Silopi, Nusaybin, Dargeçit ve Sur ilçelerinde sivil halkın can, mal ve mesken güvenliğinin ciddi anlamda ihlal edildiğine dair somut bilgiler geldiğini duyuran Hüda-Par, iki üyesinin evine de askerler tarafından el konulduğunu söyledi.

‘DEVLER GÜÇLERİNİ KINIYORUZ''

Hüda-Par şöyle devam etti: “19.12.2015 günü Cizre’nin Nur mahallesinde Halis ve Muhlis Gözüngü adlı üyelerimizin evlerine rızaları olmadığı halde asker tarafından el konulmuş  ve evlerde mevzilenilmiştir. Her iki üyemizin evinde hala askerler bulunmakta ve fiili olarak bir çatışma yaşanmaktadır. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle üyelerimiz ve aileleri evi de terk ederek, güvenli bir yere geçemediklerinden; mermilerin hedefi durumundadırlar. Bu durum, üyelerimizi hem istemedikleri bir çatışmanın tarafı haline getirmekte, hem de ailelerin tamamının can güvenliğinin tehlikeye atılmasına neden olmaktadır.” 

Çatışmaların mümkünse sona erdirilmesi, değilse de şehir merkezlerinin dışına çıkarılması gerektiğine dair çağrı yapan parti, evlere el konulmasının kabul edilemez bulduklarını da belirtti.

Sivil can kayıplarının yaşanmaması ve mağduriyetlerin artmaması adına devlet güçlerine seslenen Hüda-Par, “Devlet güçlerini bu üyelerimizin evlerini derhal boşaltmaya; İslami hassasiyetleri, insan haysiyetini göz önünde bulundurmaya ve  hukuk içerisinde kalmaya davet ediyor, bu tavrı kınadığımızı kamuoyuna bildiriyoruz” dedi.