Hükümet geri adım attı... MTV zammı geri çekiliyor

Bakanlar Kurulu sonrasında açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, yüzde 60'lara varan Motorlu Taşıtlar Vergisi zammına ilişkin "makul bir seviyeye çekilecek" dedi. Bozdağ ayrıca Melih Gökçek'in istifasının istendiği iddiasına ilişkin de konuştu: Şu anda bu konuda bir bilgim yok. Parti sözcümüze sorarsanız onlardan daha iyi bilgiler alırsınız”

02 Ekim 2017 Pazartesi, 20:12
Abone Ol google-news
<video:836630>

Bakanlar Kurulu sonrası Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ açıklamalarda bulundu. Bozdağ'ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

Fransa'da yangın

"Bu yangının kundaklama sonucu olduğuna ilişkin savcılığın yaptığı açıklamadan dolayı bu saldırıyı, kundaklamayı da şiddetle ve nefretle kınadığımızı açıklıkla ifade etmek istiyoruz. Fransa hükümetinden ve yetkililerinden bu kundaklamaya karışan, yapan kişilerin çok hızlı bir şekilde tespiti, yakalanması ve yargıya teslim edilmesini beklediğimizi özellikle ifade etmek istiyorum. Irkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi çağımızı tehlikeye atan ve hepimizi tehdit eden bu hastalıklara karşı hepimizin bir kez daha birlikte hareket etmesi gerektiğini, yaşadığımız bu acı hadiseler göstermektedir.

MTV zammı

Cumhurbaşkanımızın dün yaptığı bir değerlendirme oldu. Tüm bunlar Bakanlar Kurulu'nda ele alındı. MTV vergisinin aşağı bir rakama çekilmesi konusunda karar alındı. Makul bir rakama çekilecek.

Türkiye - Irak - IKBY

Hükümet olarak ifade ettik. Bundan sonra nasıl adımlar atılacak MGK'da görüşüldü. Bütün bunlar takvimlendirildi. Bu adımların atılma önceliğini hükümet belirleyecek ve Irak hükümeti ile bu adımlar atılacak. İran ile de işbirliğine önem verdiğimizi ifade etmek istiyorum. MGK'nın öne çekilmesi, TSK'nın sınırda tatbikat yapması, bazı televizyonların TÜRKSAT'tan çıkarılması, uçuşların durdurulması gibi adımlar atıdı. Cumhurbaşkanımız  4 Ekim'de İran'a gidecek. Attığımız her adım işbirliği içinde olacak. 'Kuzey Irak bölgesine girilecek' gibi iddialar var bunlar yorumdan ibarettir. Türkiye aklı selim hareket edecektir. Komşularla koordinasyon içinde olunacaktır.

Ataşehir'deki saldırı

Türkiye'de yaşayan bütün vatandaşlarımızın yaşam tarzı koruma altındadır. Yaşam tarzına müdahale edenlere bir yıldan 3 yıla kadar ceza veren adımı biz attık. Farklı yaşam tarzlarını benimsemiş kişilere yapılan saldırıları hoş görmemiz mümkün değildir.

Türkiye olarak gayrimeşru referandumdan sonra bir dizi karar açıkladık. Bunları Irak ile birlikte yürüteceğiz ve aklı selim ile adımlar atacağız. Bunları yaparken Türk milletinin üstün çıkarını gözeteceğiz. Yeni adımlar, aldığımız kararlar çerçevesinde atılacaktır. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi geri adım atana kadar devam edeceğiz.

Melih Gökçek istifası iddiası

Kanal D’nin ana haber bülteninde verdiği, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ankara, Bursa, Balıkesir, Uşak, Niğde, Nevşehir Belediye Başkanlarının istifalarını istediği' kulis bilgisinin ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Gökçek'in istifasına ilişkin iddialar hakkında, “Ben hükümet sözcüsüyüm. Parti sözcüsü değilim. Şu anda bu konuda bir bilgim yok. Parti sözcümüze sorarsanız onlardan daha iyi bilgiler alırsınız” ifadelerini kullandı.

'Erdoğan, Gökçek dahil 6 belediye başkanının istifasını istedi' iddiası