İdari izinli 30 kişi oldu

Bursa’daki Oyak Renault Otomobil Fabrikası’nda, asgari ücret artışının ücretlerine yansıtılması ve kendi temsilcilerini seçmek için yaptıkları uyarı eylemleri işveren ve polis baskısıyla kırılmaya çalışılan işçi Oyak Renault özelinde “sakin ama kararlı, fabrika dışında ses getirecek eylem süreci”ne girdi.

04 Mart 2016 Cuma, 06:10
Abone Ol google-news

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası, ülke genelinde yetkili olduğu işyerlerinde “Renault işçisine destek ve AKP’nin kölelik düzeni yasal düzenlemelerine tepki” amacıyla eyleme başladı. Mudanya’da 16.00 vardiyası sonrası işyerleri önünde toplanan Birleşik Metal İş Sendikası üyesi işçilere Oyak Renault’dan gelen işçiler de katıldı. Mudanya ilçe merkezine kadar sloganlar atarak yürüyen işçilere yurttaşlar da alkışla destek verdi.

Kendisi de polis tarafından gözaltına alınan ve önceki gece, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na Muhalefet, Güvenlik Güçlerine Mukavemet” iddialarının yer aldığı polis fezlekesiyle “tutuklama istemi” ile sevkedildiği mahkemece 21 arkadaşıyla birlikte serbest bırakılan Birleşik Metal İş Sendikası Bursa Şubesi Başkanı Ayhan Ekinci, “İlk gün 10, daha sonra 12 arkadaşımızın iş akdi sonlandırılmıştı. Eylem sürecinde 30 üyemiz, MESS’in taktiğiyle, ‘disiplin soruşturması’ gerekçe gösterilerek’ zorunlu idari izne’ çıkarıldı. Bu arkadaşlarımıza, ‘tazminatlarınızı alın ve mücadele alanından çekilin’ denilmek isteniyor. Sayının artacağı da baskı unsuru olarak dillendiriliyor. Bunlardan korkmuyoruz” dedi.