İki yolcu uçakta olay çıkarınca savaş uçakları havalandı

Kuzey Amerika hava trafiği, alkolü fazla kaçıran iki yolcu nedeniyle hareketli saatler yaşadı.

28 Ağustos 2014 Perşembe, 09:21
Abone Ol google-news

Sunwing Havayolları'nın 656 sefer sayılı Boeing 737 tipi yolcu uçağı, Toronto Pearson Havaalanı'ndan yerel saatle 16.30'da Küba'ya gitmek üzere havalandı ancak kalkıştan 4 saat sonra savaş uçaklarının nezaretinde geri döndü.

Sunwing Havayolları Sözcüsü Janine Chapman'nın olayla ilgili verdiği bilgiye göre, uçağa içkili binen iki kadın yolcu, gümrüksüz alandaki satış noktasından aldıkları içkileri uçakta da içmeye devam etti. İsimleri açıklanmayan ve 20'li yaşlarda oldukları belirtilen iki kadın yolcunun daha sonra uçağın tuvaletinde sigara içmeleri üzerine duman dedektörleri alarm vermeye başladı. Yapılan tüm ikazlara karşı çıkan yolcular, daha sonra mürettebat ve yolcularla kavgaya tutuştu.

Bu sırada ABD'nin Güney Carolina eyaleti üzerinde bulunan uçağın pilotu, irtibat kurduğu ilk merkezden uçuş güvenliklerinin tehdit altında olduğunu belirterek yardım istedi. Kuzey Amerika Hava Savunma Kumanda Merkezi (NORAD) pilotun çağrısını aldı. NORAD'ın Kanada makamlarını uyarmasının ardından Kanada Hava Kuvvetleri'nin Quebec eyaletindeki Bagotville Hava Üssü'nden iki CF- 18 tipi savaş uçağı kalkarak, yolcu uçağına eskortluk etmeye başladı.

Sunwing Havayolları'nın Küba uçağının Toronto'ya yönelmesinin ardından Kanada polisi de uçağa operasyon yapmak üzere havaalanına geldi. Uçağın yerel saatle 20.30'da Toronto Pearson Havaalanı'na inmesinin ardından uçakta sorun çıkaran iki kadın yolcu, güvenlik güçlerince etkisiz hale getirilerek gözaltına alındı.

Sunwing Havayolları'nın 656 sefer sayılı uçağı daha sonra saat Küba'ya gitmek üzere bir kez daha Toronto'dan ayrıldı.