İlham Aliyev'den Ermenistan'a uyarı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan topraklarında ikinci bir Ermeni devleti oluşturulmasına asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.

26 Haziran 2013 Çarşamba, 14:31
Abone Ol google-news

İlham Aliyev, Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü ve Azerbaycan ordusunun 95. kuruluş yıl dönümü nedeni ile başkent Bakü'nün ünlü Azadlık Meydanı'nda düzenlenen askeri geçit töreninde, Ermenistan'a uyarılarda bulundu.

Askeri geçit töreninde Azerbaycan ordusunun gücünün ortaya konulduğunu vurgulayan Aliyev, savaş ortamında yaşayan bir ülke olarak, orduya büyük önem verdiklerini belirtti.

Savaşın henüz bitmediğini, sadece ilk aşamasının tamamlandığını ifade eden Cumhurbaşkanı, Azerbaycan ordusunun ülkenin toprak bütünlüğünü temin etmek için her an hazırlıklı olduğunu kaydetti.

Yukarı Karabağ sorununun yıllardır çözülemediğini, Ermenistan'ın uluslararası kurumlar tarafından alınan kararları hiçe sayarak işgale son vermediğini hatırlatan Aliyev, yapılan görüşmelerden de bir sonuç elde edilemediğini ve bu yüzden ordunun güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yukarı Karabağ'ın tarihi ve ezeli Azerbaycan toprağı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, "Asırlar boyu halkımız o topraklarda yaşadı. Bugün de Karabağ Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçasıdır ve dünyada herkes burayı Azerbaycan toprağı olarak kabul ediyor. Sadece Karabağ değil, şu anki Ermenistan bile tarihi Azerbaycan toprakları üzerinde kuruldu. Revan Hanlığı, Göyçe, Zengezur bölgeleri bizim tarihi topraklarımızdır. Azerbaycan devleti ve halkı, Azerbaycan topraklarında ikinci bir Ermeni devleti oluşturulmasına asla müsaade etmeyecek" diye konuştu.

Aliyev, ordu için yapılan bütçe harcamaları ve alınan yeni silahlarla ilgili bilgiler vererek, orduya ayırdıkları bütçe ile Ermenistan'ın genel devlet bütçesi arasında kıyaslamalarda bulundu.

2003 yılında 163 milyon dolar olan askeri bütçeyi günümüzde 3,7 milyar dolara çıkardıklarını bildiren Aliyev, bunun karşılığında Ermenistan devletinin genel bütçesinin iki milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Son yıllarda modern ve güçlü silahlar aldıklarını belirten Aliyev, "Yüze yakın savaş ve nakliye helikopteri, onlarca savaş uçağı ve füze sistemleri aldık. Zırhlı araçlarımız, modern tank ve toplarımız, düşmanın istenilen noktasını yok etme gücündedir" dedi.